ایرانگردی

  1. صفحه نخست
  2. ایرانگردی
  3. راهنمای بازدید از موزه قاجاریه تبریز + آدرس
text off راهنمای بازدید از موزه قاجاریه تبریز + آدرس

راهنمای بازدید از موزه قاجاریه تبریز + آدرس

بازدید: 0
تاریخ: 28 بهمن 1399

در هر گوشه و کناری از تبریز را که نگاه می کنیم رد پایی از تاریخ غنی کشورمان به چشم می خورد. شهری زیبا که هر ساله علاقه مندان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند. کافی است کمی در کوچه پس کوچه های تبریز قدم بزنید. از خانه های تاریخی و موزه ها گرفته تا کلیساها و دیگر مکان های تاریخی این شهر قصه ای برای گفتن دارند.

امروز می خواهیم روایت گر داستان یکی از مهم ترین خانه های تاریخی تبریز باشیم. خانه امیر نظام گروسی، عمارتی برجای مانده از دوران قاجار قصه هایی برای گفتن دارد. با ما قدم به قدم همراه باشید تا از راز خانه قاجاریه تبریز پرده برداریم.

 

تصویر داخل خانه قاجاریه تبریز

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

امیر نظام گروسی کیست؟

امیر نظام گروسی صاحب عمارت قاجاریه، یکی از مردان سیاسی و با نفوذ دربار قاجاریه بوده است. این امیر نه تنها در دربار، بلکه در میان مردم آن زمان نیز محبوب بود. امیر نظام گروسی قدم های بزرگی در جهت رفاه مردم و پیشرفت کشورمان برداشته است. از آوردن دستگاه ضرب سکه به ایران گرفته تا ایفا نقش در جریان نهضت تنباکو در کارنامه زندگی امیر نظام وجود دارد.

 

تاریخچه عمارت قاجاریه

عمارت امیر نظام گروسی در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار و به دستور امیرنظام ساخته شده است. شاید برایتان سؤال باشد که چرا عمارت امیرنظام گروسی با نام موزه قاجاریه شناخته می شود؟

در روزگارانی تبریز محل زندگی ولیعهدان و جانشینان سلطنتی بود. این شهر در زمان جنگ ایران و روس مقر فرماندهی بود و بسیاری از مهم ترین تصمیمات تاریخی در تبریز و در خانه امیر نظام گروسی گرفته می شد. اتفاقاتی که هر کدام تکه ای از پازل تاریخی کشورمان را حل می کند.

 

تصویر نمای بیرونی خانه قاجاریه تبریز

خانه امیرنظام گروسی از مهم ترین موزه های تخصصی ایران

 

معماری خانه امیر نظام گروسی تبریز

خانه قاجاریه در زمینی به مساحت 3000 متر مربع با زیربنای 1500 متر مربع و در دوطبقه ساخته شده است. با ورود به عمارت قاجاریه اولین چیزی که با آن روبرو می شوید، حیاط زیبا و بزرگ این عمارت شاهکار است. در بدو ورود حوض مستطیل شکل و باغچه های گل کاری شده اولین المان هایی هستند که نظرتان را به خود جلب می کند.

همینطور که در حیاط بیرونی این عمارت قدم می زنید به خانه زیبا امیر نظام گروسی می رسید. خانه ای که این روزها همچنان حال و هوای پیشین را دارد. ایوان سراسری عمارت با 16 ستون و سر ستون های گچ بری شده بر افراشته شده است.

در نمای بیرونی این عمارت از پنجره های مشبک ارسی و شیشه های رنگی استفاده شده است. چهار پلکان در جلوی عمارت امیر نظام شما را به داخل خانه راهنمایی می کند. درون این خانه موزه ای کامل از اسناد و آثار دوران قاجاریه قرار دارد.

با پا گذاشتن به داخل این عمارت 4 اتاق در ضلع شرقی و 7 اتاق در ضلع غربی مشاهده می کنید. تالارهای بزرگ و آیینه کاری شده در کنار اتاق های خانه امیر نظام گروسی قرار گرفته که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

از جذاب ترین بخش های خانه امیر نظام گروسی می توان به وجود حیاطی در پشت عمارت اصلی اشاره کرد. این حیاط محل عبور و مرور اعضای خانه قاجاریه بوده است. در حیاط پشتی انبارهای خانه قاجاریه قرار گرفت است.

 

تصویر یکی از اتاق های خانه قاجاریه

 

مطالب مرتبط:

راهنمای بازدید از خانه بهنام در تبریز 

 

مرمت و بازسازی خانه امیرنظام گروسی

خانه قاجاریه پس از انقلاب و در سال 1370 هجری شمسی توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شد.این سازمان پس از مرمت تحت عنوان یکی از مهم ترین موزه های تخصصی در سطح کشورمان شروع به کار کرد.

خانه امیرنظام گروسی در همان سال 1370 در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

 

موزه قاجاریه، نمایشگاهی از عهد قاجار

در تالارهای طبقه اول خانه امیر نظام گروسی نمایشگاهی کامل از آثار دوران قاجار قرار گرفته است. با قدم گذاشتن بر طبقه اول تالارهای مختلفی اعم از تالار سکه، ظروف آبگینه و چینی، ادوات فلزی، ادوات موسیقی و تالار خاتم به چشمتان می خورد.

همچنین، اگر از علاقه مندان عکاسی هستید، باید بگویم که مجموعه عکس های زیبایی از دوران ناصرالدین شاه در این خانه قدیمی قرار دارد. فراموش نکنید که در زیرزمین خانه قاجاریه به تماشای تالار شهرسازی، تالار اسلحه، تالار سنگ و تالار رجال تبریزی بپردازید.

آثار این موزه به همین جا ختم نمی شود. در خانه امیر نظام گروسی مجسمه های مختلفی از اشخاص برجسته دوران قاجار مانند امیرکبیر، عباس میرزا، قائم مقام فراهانی و ...قرار گرفته است.

 

تصویر یکی دیگر از اتاق های خانه امیرنظام گروسی تبریز

 

خانه قاجاریه کجاست؟

خانه قاجاریه در محله قدیمی ششگلان تبریز قرار گرفته است. مقبره الشعرا و خانه های قدیمی بسیاری در این محله قرار گرفته است. برای رسیدن به موزه قاجاریه ابتدا خودتان را به خیابان ثقه الاسلام برسانید. به سمت راست خیابان بپیچید، درست در خیابان فرعی شهریار و در کنار بیمارستان کودکان خانه قاجاریه را مشاهده می کنید.

ساعت بازدید از خانه امیرنظام گروسی: از ساعت 9 صبح تا 19 عصر

آدرس خانه قاجاریه: آذربایجان شرقی- تبریز- خیابان ششگلان- جنب اداره صنعت،معدن و تجارت- جنب مقبره الشعرا

 

 

در پایان

خانه امیر نظام گروسی از از آن دست مکان هایی است که یک بار هم شده باید از آن دیدن کرد. عمارتی که این روزها آثار تاریخی مهمی از کشورمان را درون خود حفظ کرده است. اگر قصد سفر به تبریز را دارید پیشنهاد می کنم قبل از آغاز سفر لیستی از جاذبه های گردشگری تبریز را یادداشت کنید تا حتماً از آن ها بازدید کنید.

 

 

سوالات متداول

موزه قاجاریه کجاست؟

موزه قاجاریه در استان آذربایجان شرقی، شهر تبریز، محله قدیمی ششگلان و جنب بیمارستان کودکان قرار دارد.

در چه ساعاتی می توان از موزه قاجاریه تبریز دیدن کرد؟

همه روزه و در بین ساعات 9 تا 18 می توانید از این موزه دیدن کنید.

امیرنظام گروسی کیست؟

امیرنظام گروسی صاحب عمارت قاجاریه، یکی از مردان سیاسی و با نفوذ دربار قاجار بوده است. امیرنظام گروسی کارهای مهمی در تاریخ معاصر ایران انجام داده است از جمله آوردن دستگاه ضرب سکه به ایران و ایفای نقش در جریان نهضت تنباکو.

کدام هتل به خانه قاجاریه تبریز نزدیک تر است؟

هتل کاسپین تبریز یکی از هتل های نزدیک به این عمارت زیبا می باشد.

رزرو هتل های کیش

لیست قیمت
رزرو آنلاین

جدیدترین مطالب سایت

آخرین مقالات ایرانگردی