معرفی موزه های مشهد


هر آنچه که امروز در جریان است، هر آن روزی که شب می شود، هر زمان حالی که نشسته و گذر زمان را می بیند، وابسته به گذشته ای دور افتاده است که در صفحات تاریخ نقش بسته اند. صفحاتی که در گوشه گوشه ی این سرزمین پخش شده اند و انتظار خوانندگانی پر شور و شوق را می کشند. خوانندگانی از جنس همه جا و هیچ جا، خوانندگانی که برای هر یک از وقایع این کتاب تاریخ ارزش قائلند.

 

کتاب تاریخ

 

در هر شهر و کشوری موزه ها همان کتاب های تاریخی هستند که سال های پشت سر گذاشته یک سرزمین را به دوش می کشند. هر موزه بیانگر تکه ای از تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم یک کشور است. تاریخ و فرهنگی که تحت تاثیر فاکتور های بسیاری بوده تا به آنچه که اکنون در دستان ماست برسد.

امروز در این مقاله قصد داریم به سراغ مشهد برویم. شهری که بار ها در تاریخ از آن یاد شده و اتفاقات مهمی را به خود دیده است. شهر مقدسی که مشاهیر بسیاری در آن چشم به جهان گشودند و برخی در کنجی از این شهر آرام خفتند و دار فانی را وداع گفتند.

با ما همراه باشید تا لیستی از موزه های مشهد را در اختیار شما بگذاریم. فهرستی از بهترین موزه های تاریخی، مردم شناسی و موزه های تاریخ طبیعی که قطع به یقین، تک تک آن ها برای شما جذاب خواهد بود. با مطالعه مقاله معرفی موزه های مشهد، شور و شوق سفر به این شهر و بازدید از موزه های آن در شما شعله ور خواهد شد.

 

تصویر شاهنامه فردوسی

تصویری از شاهنامه فردوسی

 

موزه هایی که معرفی می شوند:

موزه تخصصی فردوسی

موزه آئین های پهلوانی

باغ موزه نادری

موزه حمام مهدی قلی بیک

موزه بزرگ خراسان

موزه تخصصی فردوسی و تاریخ شهر توس

زمانی که حرف از نخستین موزه های مشهد به میان می آید، جایگاه موزه تخصصی فردوسی در اوایل لیست خودنمایی می کند. در سال 1301 و در طی تشکیل انجمن آثار ملی ایران به سرپرستی محمد علی فروغی، مقدار قابل توجهی کمک های مردمی در راستای بازسازی آرامگاه این شاعر بزرگ جمع آوری شد. در طول این پروژه که مهندس ناظر آن کریم طاهر زاده و حسین لرزاده به عنوان معمار حضور داشتند، باغ مجموعه مورد بازسازی قرار گرفت و چایخانه آن به موزه تبدیل شد.

از جمله آثار نفیسی که در این موزه ( چایخانه ) به چشم می خورد می توان به: شاهنامه های کمیاب، نقاشی هایی از قصه های شاهنامه، سپر، زره، شمشیر های گوناگون و ... اشاره کرد. آرامگاه فردوسی که در مجموعه شهر تاریخی توس قرار دارد در این میان تنها نیست. اشخاصی بزرگی همچون اخوان ثالث، گلچین معانی، استاد شجریان، محمد قزالی و ... نیز در این مجموعه دفن شده اند.

متقاضیان محترم می توانند در شش ماه اول سال همه روزه بین ساعات 8 صبح الی 20 شب از این مجموعه دیدن کنند. ساعت کاری مجموعه در شش ماه دوم سال کاهش پیدا کرده و از ساعت 17 به بعد از پذیرفتن مهمانان معذور است. ناگفته نماند که مجموعه تاریخی توس در روز های شنبه و عزاداری تعطیل است.

آدرس: خراسان رضوی، کیلومتر 20 آزاد راه کنار گذر شمالی، شهر توس

تلفن: 05132663825

 

آرامگاه فردوسی


موزه آیین های پهلوانی

شاید نام علی اکبر قاسمی به گوشتان خورده باشد. از او با نام پهلوان رستم نیز یاد می کنند. علی اکبر قاسمی با تاسیس این موزه قصد معرفی فرهنگ زورخانه را داشت. پهلوان رستم سال ها برای این مجموعه و اشیای آن تلاش کرد و امروزه از آن به عنوان یکی از محبوب ترین موزه های مشهد یاد می شود.

مساحت موزه آیین های پهلوانی 2000 متر مربع بوده و به دو بخش اصلی تقسیم می شود. بخش اول و بزرگتر آن که موزه گود زورخانه و ورزش باستانی است که جالب است بدانید که هنوز هم در آن ورزش اجرا می شود. بخش دوم موزه مکانی است که وسایل، عکس ها و ابزار های قدیمی پهلوانان در آن قرار دارد.

از جالب ترین وسایلی که در این بخش به چشم می خورد، کیف پزشکی، پالتو چرمی و موتور دکتر شیخ است. بسیاری می گویند مهم ترین شخصی که از او در این موزه یاد شده دکتر شیخ بوده که نیازمندان را به رایگان درمان می کرده است. موزه آیین های پلوانی در روستای چهار برج واقع شده است.

آدرس: مشهد، جاده آرامگاه فردوسی، بلوار شاهنامه، روستا چهار برج، بهار 24

تلفن: 05136781072

 

موزه آئین های پهلوانی در مشهد

یادگاری هایی از پهلوانان مشهد

 

باغ موزه نادری – آرامگاه نادرشاه افشار

شاید برایتان سوال باشد که پس از حرم مطهر امام رضا(ع) کدام موزه و جاذبه دیدنی بیشترین طرفدار را در مشهد دارد. بله درست حدس زدید، آرامگاه نادر شاه یکی از تاثیر گذار ترین شخصیت های تاریخی ایران از پر بازدید ترین مکان های دیدنی مشهد محسوب می شود.  شخصی که توانست ایران را از جدال های فراوان، اختلافات داخلی و حمله های برون مرزی نجات دهد و کشوری متحد بسازد.

نکته جالب توجه این است که نادر شاه در چادر عشایری چشم به جهان گشود و در چادر هم جان باخت. از این رو آرامگاه او نیز الگویی به مانند چادر عشایری دارد که به دست مهندس هوشنگ سیحون در سال 1340 ساخته شد. همچنین ناگفته نماند که مجسمه برنزی نادرشاه با 15 تن وزن به دست ابوالحسن صدیقی در ایتالیا ساخته شد. متقاضیان می توانند همه روزه بین ساعات 9 الی 19 از مجموعه دیدن کنند.

آدرس: مشهد، چهارراه شهدا، آرامگاه نادر، باغ موزه نادری

تلفن: 05132224888

 

باغ موزه نادری

 

موزه حمام مهدی قلی بیک

موزه حمام مهدی قلی بیک که ساکنین مشهد به علت اینکه در نزدیکی مسجد شاه است به آن حمام شاه نیز می گویند از سال 1385 به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد. این بنا که در انتهای بازار فرش قرار دارد توسط مهدی قلی بیگ یا مهدی قلی بیک جانی قربان میر آخور شاه عباس صفوی حمایت شد.

 در حدود 400 سال کاربری مجموعه به صورت حمام عمومی بود ولی اکنون موزه مردم شناسی است. شما می توانید برای اقامت خود در طول سفرتان یکی از بهترین هتل های مشهد را انتخاب کنید. هتل هما 2 مشهد با حمام قلی بیک و دیگر جاذبه های دیدنی شهر فاصله کمی داشته و مجموعه ای از بهترین امکانات را به مهمانان خود ارائه می کند.

 

موزه حمام مهدی قلی بیک

 

موزه بزرگ خراسان

گاهی اوقات بی مقدمه به موزه رفتن و بازدید از زیبایی های آن، حال و هوای دیگری دارد. تصور کنید از میان پارکی مشهور به موزه ای جذاب برسید. این ها همگی مشخصات موزه بزرگ خراسان است که در بوستان کوهسنگی واقع شده است.

برای بازدید از این موزه می توانید از چهار ورودی متفاوت وارد شوید. موزه بزرگ خراسان که دارای 12 طبقه می باشد، مساحتی هجده هزار متر مربعی دارد. جالب است بدانید که معماری این موزه از عمارت خورشید واقع در کلات نادری الگو گرفته است.

با بازدید از این موزه می توانید در معرض برخی از نفیس ترین آثار تاریخی مانند: اشیا مربوط به قبل از قرن 14، قرآن هایی کهن که بر روی پوست آهو نوشته شده اند، آثاری از دوران هخامنشیان، ساسانیان، سلوکیان و اشکانیان و آثاری مربوط به دوران پارینه سنگی قرار بگیرید. این موزه همه روزه بین ساعات 8 تا17 پذیرای بازدید کنندگان بوده و تنها 6 روز در سال تعطیل است.

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، پارک کوهسنگی

تلفن: 05137269070

 

موزه بزرگ خراسان

 

سخن آخر

در آخر باید بگوییم که موزه های مشهد بیشتر از این چند مورد است و این لیست به اینجا ختم نمی شود. تاریخ ایران پر از فراز و نشیب بوده و در تنها در چند موزه یک شهر خلاصه نمی شود. ما همگی وظیفه داریم، تاریخ را مثال غزلی دوست داشتنی بخوانیم و نه آنکه صرفا آن را تکرار کنیم و یا از تماشای آن لذت ببریم.