همه چیز درباره باغ پرندگان تهران | آدرس + عکس


پرندگان موجوداتی هستند که یکی از جلوه های زیبایی خلقت را می توان در آن ها مشاهده کرد. هر یک از گونه های مختلف پرندگان، زیبایی منحصر به فردی را دارا هستند و از رنگ آمیزی چشم نوازی برخوردارند که گویی خداوند دست به قلم شده تا این موجودات را نقاشی کند. زیبایی این پرندگان قابل وصف نیستند و به شیوه ای دلبری می کنند که بسیاری از افراد برای دیدن آن ها، کیلومترها سفر می کنند تا به زادگاه این پرندگان بروند و از نزدیک آن ها را مشاهده کنند.

اگر شما جزو آن دسته ای از افرادی هستید که به مشاهده پرندگان علاقه مندید، پیشنهاد ما به شما این است که راه دوری برای مشاهده گونه خاصی از پرندگان طی نکنید! باغ پرندگان اصفهان و باغ پرندگان کیش، دو مورد از مکان هایی هستند که شما می توانید برای مشاهده گونه های مختلف پرندگان به آن جا بروید؛ اما در میان آن ها باغ پرندگان تهران به عنوان بزرگترین و شاخص ترین نمونه باغ پرندگان ایران خودنمایی می کند که ارزش یک بار دیدن را دارد.

اگر عاشق پرندگان هستید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا شما را با باغ پرندگان تهران بیشتر آشنا کنیم.

 

تصویر بازدیدکنندگان و منظره باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران منطقه ای زیبا و چشم نواز

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

معرفی باغ پرندگان تهران

بی شک اسم جنگل لویزان به گوشتان خورده است، باغ پرندگان تهران نیز در دل جنگل لویزان که در قسمت شمال شرقی تهران است، واقع شده. این باغ به عنوان بزرگ ترین باغ پرندگان ایران محسوب می شود که وسعتی بالغ بر 20 هکتار را در بر می گیرد و حدود 3000 پرنده در حدود 170 گونه مختلف از سراسر جهان در آن زندگی می کنند.

باغ پرندگان تهران در 2 فاز  پس طی سه سال در سال 1392 راه اندازی شده است. این باغ که در قلب جنگل لویزان قرار دارد، گونه های مختلفی از انواع پرندگان را در بر می گیرد و فضای داخلی آن به گونه ای طراحی شده است که از زیبایی منحصر به فردی برخوردار بوده که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

 

جغد از پرندگان شکاری باغ پرندگان

جغد ها گونه ای دیگر از پرندگان شکاری این باغ محسوب می شوند.

 

جزئیات فازهای باغ پرندگان تهران

همانگونه که در قسمت قبل گفته شد این باغ در دو فاز با نام های <<دشتچر>> و <<آبچر>> ساخته شده است که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

دشتچر: این فاز پرندگانی را شامل می شود که در قفس نگهداری می شوند و قابلیت پرواز ندارند.
آبچر: این بخش نیز پرندگانی را در بر می گیرد که قابلیت پرواز دارند.

در بخش شمالی این باغ بزرگ ترین قفس مجموعه احداث شده است که عقاب های بزرگ در آن نگهداری می شوند که به راحتی می توان آن ها را بر روی درختان بزرگی که بدون شاخه هستند مشاهده کرد. علاوه بر عقاب ها در این بخش می توان نمونه های گوناگونی از لاشخورها را نیز در کنار عقاب های مشاهده کرد. پرندگان دیگری مانند جغد و شاهین که از جثه کوچک تری نسبت به عقاب ها و لاشخورها برخوردارند نیز در قفس مجزا در این بخش نگهداری می شوند. بدون شک از این بخش از باغ پرندگان تهران که پرندگان شکاری در آن نگهداری می شوند، می توان به عنوان ترسناک ترین بخش یاد کرد.

اگر از شمال مجموعه به سمت جنوب حرکت کنید به فاز آبچر می رسید که پرندگانی که قابلیت پرواز دارند در آن قرار دارند. گونه هایی که در این بخش زندگی می کنند از تنوع بیشتری نسبت به فاز دشتچر برخوردارند و علاقه مندان بیشتری دارد. گونه های مختلفی از پرندگان مانند: اردک ها، پلیکان های صورتی، طاووس های هندی، قو های سفید و سیاه و بسیاری دیگر از گونه های نادر و کم یاب پرندگان که زیست گاهشان نقاط مختلفی از ایران و جهان است، در این فاز یافت می شوند.
 

عقاب از حیوانات مجموعه باغ پرندگان

عقاب، پرنده با ابهت که در محوطه باغ پرندگان زندگی می کند.

 

ویژگی های جذاب باغ پرندگان تهران

سراسر این مجموعه مملو از ویژگی هایی است که هر بیننده ای را حیرت زده می کند. برای مثال یکی از ویژگی هایی که وجود دارد این است که در فاز آبچر و قسمت برکه های آن، هیچ سقف و فنسی وجود ندارد! این سوال حتما برای شما پیش آمده است که اگر فنسی وجود ندارد این پرندگان چطور در این بخش ماندگار شده اند در حالی که به راحتی می توانند پرواز کنند؟! 

در پاسخ به این سوال این گونه می گوییم که: برکه هایی در باغ پرندگان وجود دارد که از طول زیادی برخوردار نیستند و همچنین در روی سطح آن طناب هایی تعبیه شده است، در نتیجه اغلب گونه هایی که در بخش برکه زندگی می کنند و جزو دسته پرندگان مهاجر هستند برای اینکه بتوانند پرواز کنند، نیاز به طی کردن مسافت زیادی، روی سطح آب برای اوج گرفتن دارند که به دلیل کوتاه بودن طول برکه امکان پرواز برای پرندگان میسر نیست. در حقیقت، پرندگان این بخش را به عنوان زیست گاه خود پذیرفته اند و در آن زندگی می کنند.

 

فلامینگوها در برکه باغ پرندگان

دسته فلامینگو ها که در یکی از برکه های باغ پرندگان زیست می کنند.

 

در قسمت آبچر که هیچ گونه حصاری بین پرندگان و انسان ها نیست و تورها به اندازه ای در مقیاس بزرگ ساخته شده اند که پرندگان می توانند آزادانه در این فضا پرواز کنند. هنگامی که در این بخش از باغ راه می روید حس تکرار نشدنی ای به شما دست می دهد و به راحتی پرندگانی را مشاهده می کنید که به این سو و آن سو پرواز می کنند. همچنین بعضی از این پرندگان با انسان ها اخت شده اند و ترسی از آن ها ندارند، به همین دلیل آزادانه در فضای باغ به گشت و گذار مشغول اند.

محیط باغ پرندگان تهران بسیار سرسبز و دیدنی است و برکه های و آبشار های متعدد، گل های زیبا و رنگارنگ منظره چشم نوازی را برای بازدید کنندگان ایجاد کرده است. محوطه باغ از زیبایی های منحصر به فرد آن می باشد که تمام مسیر های آن سنگ فرش شده اند و از میان گل های زیبا و درختان بسیار می گذرند. چشم اندازی زیبا که حس قدم زدن در جنگلی پر از پرندگان و زیبایی های طبیعی را به بازدیدکنندگان می بخشد.
 

تصویر قو و اردک های باغ پرندگان

مسیر پیاده روی بازدیدکنندگان که از روی برکه ای که قو ها و اردک ها در آن زندگی می کنند، می گذرد.

 

امکانات رفاهی باغ پرندگان تهران

اگر می خواهید تمام بخش های این باغ را مشاهده کنید، به دلیل وسعت زیادی که باغ پرندگان تهران دارد مطمئنا زمان زیادی را باید صرف گشت و گذار در آن کنید و در مدت کوتاه نمی توانید لذت کافی را از این مجموعه ببرید.

پیشنهاد ما به شما این است که برای دیدن از باغ پرندگان، یک روز کامل را اختصاص دهید و طبیعتا در حین گشت و گذار نیاز به خوردن و آشامیدن دارید تا بتوانید انرژی کسب کنید و خستگی در کنید. در همین راستا در این فضای زیبا بوفه و کافه رستوران هایی جهت رفاه حال مسافران تعبیه شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید. نیمکت ها و آلاچیق هایی برای رفع خستگی مراجعه کنندگان در نظر گرفته شده است که می توانید بر روی آن ها بنشینید و از نسیم خنک و سایه درختان در فضای باغ استفاده کنید.

برای رفاه حال سالمندان و افراد کم توان نیز تجهیزاتی اعم از ماشین های برقی تعبیه شده است تا سالمندان عزیز هیچ مشکلی از جهت رفت و آمد نداشته باشند. همچنین برای این مجموعه پارکینگ اختصاصی در نظر گرفته شده که دیگر لازم نیست دغدغه جای پارک داشته باشید.

 

تصویر اردک ها در کنار برکه باغ پرندگان

نمایی زیبا از اردک ها و محل استراحت بازدیدکنندگان که به شکل آلاچیق در کنار برکه تعبیه شده است.


این امکان برای مراجعه کنندگان در باغ پرندگان فراهم شده است که می توانند در بخش هایی از این باغ با پرندگانی مانند طوطی عکس بگیرند و همچنین بخشی با نام (Touch Bird) تاچ برد، در این باغ لحاظ شده است که می توانید در آن طوطی ها را روی دستان خود بگیرید و نوازش کنید که این کار حس خوبی به شما می دهد.

در یکی دیگر از بخش های مجموعه می توانید با عقاب های زیبا و با ابهت عکس بگیرید و آن ها را روی دستان خود نگه دارید و بال هایشان را نوازش کنید. مشاهده عقاب، این پرنده زیبا و باوقار از چنین فاصله ای و لمس آن حس تکرار نشدنی به شما می بخشد. لازم به ذکر است که این عقاب های آموزش دیده اند و هیچ جای نگرانی ای در قبال آن ها وجود ندارد و مربی آن ها در کنار شما حضور خواهد داشت. 

 

اقامتگاه های نزدیک باغ پرندگان تهران

اگر مسافر تهران هستید و به دنبال اقامتگاهی برای استراحت و یا هتلی لوکس می گردید که بتوانید به مکان های دیدنی تهران از جمله باغ پرندگان دسترسی داشته باشید، می توانید به صفحه رزرو هتل های تهران در وب سایت هتل یار مراجعه کنید. در قسمت هتل های تهران، لیستی از تمام اقامتگاه های تهران از ارزان ترین مکان ها تا لوکس ترین هتل های 5 ستاره با ارائه تمام جزئیات اعم از امکانات رفاهی، هزینه و فاصله آن ها تا مکان های دیدنی وجود دارد که به راحتی می توانید آن را مشاهده و گزینه مد نظر خود را انتخاب کنید.

 

مسیر دسترسی به باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران در منطقه 4 پایتخت، بزرگراه شهید بابایی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاین کندرو شهرک امید و خیابان کوهستان واقع شده است. راه های بسیاری برای رسیدن به این مجموعه وجود دارد.

مسیر دسترسی به باغ پرندگان با اتوبوس: اگر قصد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس را دارید، نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به باغ پرندگان، ایستگاه شهید رسولی می باشد که حدود 300 متر با باغ فاصله دارد.

مسیر دسترسی با مترو: اگر از مترو برای رفتن به باغ پرندگان استفاده می کنید، نزدیکترین ایستگاه مترو، ایستگاه شهید باقری که در خط 2 مترو واقع شده است. فاصله باغ تا مترو شهید باقری چیزی حدود 5 کیلومتر است که بعد از پیاده شدن از مترو می توانید به وسیله تاکسی، خود را به باغ پرندگان برسانید.

مسیر دسترسی با خودرو شخصی: اگر می خواهید با خودرو شخصی به این باغ بروید از 2 مسیر می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.
مسیر1: اتوبان شهید باقری شرق، بعد از خروجی هنگام/الغدیر، خروجی باقری جنوب، لاین کندرو، خیابان کوهستان، باغ پرندگان تهران
مسیر2: رسالت، خیابان هنگام، چهارراه استقلال به سمت شرق، خیابان کوهستان، باغ پرندگان تهران

 

 

ساعت کاری مجموعه: برای بازدید از باغ پرندگان تهران و گذراندن یک روز به یاد ماندنی در آن، همه روزه از ساعت 9 صبح تا 8 شب می توانید مراجعه کنید.

هزینه بلیط: هزینه بلیط برای هر شخص مبلغ 28000 تومان می باشد.

آدرس: تهران، اتوبان بابایی به‌سمت شرق، خیابان کوهستان، باغ پرندگان تهران

 

تصویر طاووس باغ پرندگان تهران

پرنده ای که به زیبایی شهرت دارد، یعنی طاووس که در باغ پرندگان تهران زندگی می کند.

 

سوالات متداول

  •  باغ پرندگان تهران کجاست؟

باغ پرندگان تهران در منطقه 4 پایتخت واقع شده است. این پارک زیبا در شمال شرقی پایتخت و در دل جنگل لویزان قرار دارد.

  • ساعات بازدید از باغ پرندگان چه زمانی است؟

ساعات بازدید از این باغ شگفت انگیز، همه روزه از ساعت 9 صبح تا 8 می باشد.

  • امکان تحویل پرنده به باغ پرندگان وجود دارد؟

بله، در این باغ قسمتی برای قرنطینه پرندگان تعبیه شده است که در آن جا تمام پرندگانی که خود وارد محوطه باغ شده اند و یا مردم آن ها را به باغ تحویل می دهند، مورد معاینه قرار می گیرند و پس از تایید سلامت آن ها وارد باغ می شوند.

 

تصویر پرنده زیبا باغ پرندگان

پرنده ای با نقش و نگار زیبا که برای غذا خوردن به محلی که در همین جهت تعبیه شده آمده است.

 

سخن پایانی...

باغ پرندگان تهران یکی از زیبا ترین جاذبه های دیدنی تهران و ایران است که از جذابیت بالایی برخوردار است. شما می توانید پرندگان زیبا در گونه های مختلف و رنگارنگ را در این مجموعه مشاهده کنید که در سرتاسر این باغ پراکنده هستند. همچنین می توانید در بخش استراحتگاه های باغ پرندگان مدتی را برای رفع خستگی در زیر سایه درختان که همراه با نسیم خنک کوهستانی است اختصاص دهید که خاطره ای تکرار نشدنی را برای شما رقم می زند. پیشنهاد ما به شما این است که برای یک بار هم که شده از این باغ خوش آب و هوا دیدن کنید تا محو زیبایی های آن شوید.