اخبار هتل یار

  1. صفحه نخست
  2. اخبار هتل یار
  3. شب یلدا ، دانستنی هایی جالب در مورد جشن یلدا
text off شب یلدا ، دانستنی هایی جالب در مورد جشن یلدا

شب یلدا ، دانستنی هایی جالب در مورد جشن یلدا

بازدید: 92247
تاریخ: 8 دی 1397

شب یلدا که زمین آماده تاج گذاری زمستان می شود، شبی است که از مدت ها پیش هیاهویی در کوچه و بازار به راه می اندازد و مردم برای تدارک این جشن باستانی آماده می شوند. به پاس جشن یلدا، بساط شادی در خانه ها برپا می شود و از دل یلدا می توان شاهد تمام خوشی ها بود.
رهسپار کردن پاییز، پس از گذراندن طولانی ترین شب سال، جشن یلدا را به نمادی از امید به روشنایی و گذشتن از سیاهی بدل می کند و نیاکان ما این آیین زیبا را برای ما به یادگار گذاشته اند تا بهانه ایی باشد برای درکنار هم جمع شدن و قدر یکدیگر و قدر لحظه ها را دانستن.
همراه بخش گردشگری هتل یار دانستنی های جشن شب یلدا را بدانید و به پیشواز این جشن سرشار از شادی بروید.

 

جشن یلدا، نمادی از امید به روشنایی و گذشتن از سیاهی

 

در شب یلدا چه اتفاق نجومی رخ می دهد؟


در شبی که یلدا می خوانیمش، خورشید در بیشترین فاصله با مدار سماوی قرار می گیرد و همین اتفاق باعث می شود طولانی ترین شب سال رخ دهد. البته این  طولانی بودن تنها یک دقیقه با دیگر شب ها تفاوت دارد.

 

در شب یلدا، خورشید در بیشترین فاصله با مدار سماوی قرار می گیرد

 

طولانی ترین و کوتاه ترین شب یلدا در ایران

همانطور که می دانید طول شب ها به موقعیت جغرافیایی منطقه بستگی دارد و جالب است که بدانید طولانی ترین شب یلدا مربوط به ماکو ( در شمال غربی ایران) است که 14/5 ساعت است و کوتاه ترین شب یلدا برای چابهار ( در جنوب شرقی ایران ) است که 13/5 ساعت است.

 

شب یلدا از دیدی تاریخی


شب یلدا و برپایی آیین جشن یلدا، از رسوم کهن ایرانیان بوده است و شواهد حاکی از آن است که جشن شب یلدا از زمان داریوش یکم ( از سال 502 قبل از میلاد) در تقویم رسمی ایرانیان باستان ثبت شده است. 
جالب است بدانید جشن باستانی شب یلدا، از سال 1388 در فهرست میراث معنوی کشور قرار گرفته است. باشد که پاسداران این فرهنگ دیرین و حافظان این آیین باشکوه باشیم.

 

برپایی جشن شب یلدا از زمان داریوش اول

 


بخش ویژه شب یلدا: حضرت حافظ


از واجبات همیشگی سفره یلدا و جشن یلدا دیوان حافظ بوده است. از گذشته های دور، از اصلی ترین رسوم جشن یلدا حافظ خوانی و گرفتن فال حافظ بوده که دوست داران حافظ به واسطه آن احوال آینده خود را جویا می شدند.

 

جشن شب یلدا و فال حافظ

 

خوشمزه های ویژه جشن شب یلدا


شب یلدا، از جمله معدود شب هایی است که اعضای خانواده ها دور یکدیگر جمع می شوند برای خلق خاطراتی به یاد ماندنی که یکی از رسوم ویژه شب یلدا، غذا ها و سایر خوراکی های شب یلدا است که با هم مرور می کنیم.

 

 

غذاهای مخصوص شب یلدا

هر شهر و فرهنگی غذای ویژه ای را برای جشن شب یلدا در نظر می گیرند. سبزی پلو با ماهی، انارپلو، زرشک پلو، کلم پلوی شیرازی و ... همه و همه رنگ ویژه ای به این شب می دهند و لذت با هم بودن را چندین برابر می کنند.

 

آجیل شب یلدا

آجیل شب یلدا یکی از خوشمزه ترین و البته پرطرفدار ترین عناصر این شب است. این آجیلِ مخصوص ترکیبی از انواع آجیل و خشکبار است.

 

آجیل ویژه شب یلدا

 

میوه ها و سبزی های رنگارنگ

 

هندوانه از نمادهای اصلی جشن شب یلدا


هندوانه:  این میوه جز نماد های اصلی یلدا است و تداعی کننده گرمای تابستان در دل زمستان است.


انار:  انار و دانه های درخشانش نیز از عناصر جدایی ناپذیر یلدا محسوب می شوند که باتوجه به خواص انار و ویتامین c موجود در آن باعث افزایش انرژی و شادابی آدمی نیز می شود.

 

انار و دانه های درخشانش از عناصر جدایی ناپذیر یلدا

 


چغندر:  یکی از رسوم گذشته تا به امروز پختن چغندر و استفاده آن به شکل لبو در تزئینات سفره یلدا است که نمادی از برکت و روزی است.

 


مراسم جشن شب یلدا از زبان علی اکبر دهخدا


علی‌اکبر دهخدا مراسم شب یلدا را این‌گونه توصیف می کند:
شب چله بلندترین شب سال است که ایرانیان آن را از دیرباز مبارک می‌دانستند. در این شب ایرانیان با گردآمدن دور آتش، رقص و پای کوبی یلدا را جشن می‌گرفتند. آنگاه سفره‌ای فراخ و گشاده می‌گسترانیدند که روی آن آتشدان، عطردان و خوراکی‌های گوناگون از جمله خوراکی‌های فصلی و خوردنی‌های غیر نوشیدنی مانند نان، شیرینی، حلوا و گوشت قربانی بود.

 

چرا شب یلدا، جشنی عزیز و یادگاری ارزشمند است؟؟

شب یلدا تنها بخاطر طولانی تر شدن فاصله زمانی غروب آفتاب 30 آذر تا طلوع آفتاب اول ماه دی برگزار نمی گردد؛ بلکه معانی و مفاهیم فراوانی دارد. در یلدا، این جشن باستانی، آغاز طولان تر شدن روزها را جشن می گیریم که به ما یاد آور می شود که حتی طولانی ترین شب سال هم به صبح می انجامد و لحظات تاریک تا ابد باقی نمی مانند.
جشن شب یلدا، در حقیقت نمادی از امید به فردا و آینده روشن است که در کنار هم می توانیم قدر لحظه ها را بیشتر بدانیم و با در کنار هم بودن برای لحظاتی هم شده از دغدغه های روزمره زندگی دور شویم و در کنار عزیزان مان لحظاتی سرشار از شادی را سپری کنیم.

 

 

شب یلدا، جشنی عزیز و یادگاری ارزشمند
 

و در پایان...

هتل یار یلدایی سرشار از شادی را برای شما آرزو دارد و در این روزها که کم تر فرصت باهم بودن پیش می آید، آرزوی دیگر ما گذراندن اوقاتی خوش در کنار عزیزانتان است.

از اینجایی که من هستم، تمام خوشی ها پیدا ست و اینجا جایی نیست جز جشن شب یلدا... و شما نیز برای ما از آداب و رسوم مخصوص شهر خود در این شب و حال هوای یلدایی خود برای ما بگویید.

رزرو هتل های کیش

لیست قیمت
رزرو آنلاین

جدیدترین مطالب سایت

آخرین مقالات ایرانگردی