بازار رضا مشهد| راهنمای جامع + آدرس و عکس


بازار رضا مشهد یکی از بازارهای معروف در جوار حرم مطهر امام رضا (ع) است. اغلب مسافران و گردشگران مشهد در بازار رضا به گشت و گذار پرداخته اند و بازار رضا مشهد را می شناسند. اگرچه امروز در شهر مشهد مراکز خرید متعدد وجود دارد، در گذشته های دور، این طور نبود و بازار رضا مشهد تنها مرکز خرید سرپوشیده در مشهد محسوب می شد که در نزدیکی حرم مطهر بود و توجه زائران و گردشگران را جلب می کرد. با هتل یار همراه باشید تا همه چیز را درباره بازار رضا مشهد با شما در میان بگذاریم.

 

تصویر مغازه تسبیح فروشی در بازار رضا مشهد

تصویر نمای داخلی مغازه فروش تسبیح در بازار رضا مشهد

 

اگر می خواهید به مشهد مقدس سفر کنید و هنوز مکان اقامت خود را انتخاب نکردید‌، پیشنهاد ما به شما هتل درویشی مشهد است. هتل درویشی با بهترین خدمات و امکانات می تواند لحظاتی خوش و آرام را برایتان فراهم کند. هتل درویشی مشهد با معماری متفاوت می تواند محیطی جذاب و خاطره انگیز برای شما و عزیزانتان ایجاد کند. هتل درویشی مشهد در فاصله 7 دقیقه ای از بازار رضا مشهد قرار دارد. البته این هتل لوکس را می توانید در سایت هتل یار با بهترین تخفیف رزرو کنید. 

 

تاریخچه بازار رضا مشهد

بازار رضا مشهد به فرمان محمدرضا شاه در سال 1355 شمسی و براساس قوانین پهلوی ساخته شد. بعد از تصویب دستور ساخت بازار رضا در مجلس ایران و خیابان شیخ طوسی سابق، بناها و مغازه های پراکنده و قدیمی اطراف حرم مطهر تخریب شدند و در سال 1354، مراحل ساخت بازار رضا مشهد شروع شد و سال 1355 به اتمام رسید. بازار رضا مشهد برای زائران و گردشگران مشهد مقدس در کنار حرم مطهر بنا شد. درنهایت، به هر کدام از کسبه مغازه ای در بازار رضا داده شد.

 پیش از ایجاد بازار رضا مشهد، مکانی در نزدیکی حرم امام رضا (ع) نبود که زائران و گردشگران بتوانند از آنجا به راحتی سوغاتی های مشهد را خریداری کنند. همین امر موجب شد زمینی به طول 960 متر و عرض 33 متر در اختیار مهندس معمار معروف دوره پهلوی،‌ داریوش بوربور، قرار بگیرد تا مرکز خریدی جدید را طراحی و بنا کند. نکته جالب هم این بود که بازار رضا مشهد در کمتر از 11 ماه ساخته شد و در اختیار مردم قرار گرفت!

 

تصویر نمای بیرونی بازار رضا مشهد

تصویر نمای بیرونی بازار رضا مشهد

 

مشخصات اصلی بازار رضا مشهد

 

تعداد مغازه ها و غرفه ها:

1711

طول بازار رضا مشهد:

960 متر

عرض بازار رضا مشهد:

33 متر

ساعت های بازدید:

9 تا 22

زیربنای مغازه ها:

2368 متر مربع

آدرس بازار رضا مشهد:

خراسان، مشهد، ضلع شرقی خیابان امام رضا (ع)، حد فاصل میدان بیت المقدس و 17 شهریور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معماری بنای بازار رضا مشهد

بازار رضا مشهد بنایی سرپوشیده در دو طبقه است. وقتی وارد بازار رضا شوید و روی کف پوش های سرامیکی آن قدم بزنید، می توانید در هر کدام از غرفه های بازار رضا سوغاتی های مشهد را مشاهده کنید؛ سوغاتی هایی که متفاوت از شهرهایی مثل اصفهان و شیراز هستند. معماری ایرانی اسلامی به خصوص در سردرهای اصلی بازار رضا مشهد نظرتان را جلب می کند. سردرها به شکل پلکانی کمی رو به جلو هستند و به نظر می رسد سردر میانی کمی بزرگ تر از سردرهای کناری بازار رضاست.

 

عکس مغازه زعفران فروشی بازار رضا مشهد

عکس مغازه زعفران فروشی در بازار رضا مشهد

 

در آخرین بخش عقب رفتگی ورودی بازار رضا، دو ورودی دیگر هم وجود دارد که برای عبور و رفت و آمد کسبه بازار است. سردرهای اصلی بازار رضا مشهد نیز طراحی شبیه به هم دارند و اگر نگاهی به آنها بیندازید مشاهده می کنید طاق نماهای دو سردر اصلی نیز یکسان هستند.

ورودی بازار رضا مشهد با نمای آجری و ترکیب رنگ آبی خودنمایی می کند. با نگاهی به ورودی بازار رضا مشهد نماد عدد 3 را می توانید مشاهده کنید.

 

تصویر ورودی بازار رضا مشهد

تصویر ورودی بازار رضا مشهد

 

هشتی بازار رضا مشهد

بازار رضا از شش بازار مجزا تشکیل شده است. وقتی هر بازار تمام می شود، به هشتی می رسید. در هشتی بازار رضا، یک نیمکت و آبخوری برای استراحت وجود دارد. همچنین، کنار آن، پلکان هایی است که به طبقه دوم بازار راه دارند.

 

طبقه همکف بازار رضا

 

تصویر غرفه ای در بازار رضا مشهد

تصویر نمای داخلی بازار رضا مشهد

 

اگر وارد بازار رضا شوید،‌ دو راهرو یا مسیر را می بینید که در کنار هم هستند. همچنین، دکان ها و مغازه های کناری و میانی را مشاهده می کنید. مغازه های میانی به شما این امکان را نمی دهند که از بین دو راهرو عبور کنید. پس وقتی می توانید میان دو راهروی اصلی عبور کنید که راهروهای عمود و فرعی بر دو راهروی اصلی هستند.

طبقه دوم

طبقه دوم بازار رضا مشد هم دیدنی است. کارگاه های سنگ تراشی، صنایع دستی، فیروزه تراشی،‌طلاسازی و گلدوزی در طبقه دوم بازار رضا مشهد قرار دارند.

چگونه به بازار رضا مشهد برویم؟

به راحتی می توانید به بازار رضا مشهد بروید؛ چراکه دسترسی به این بازار بسیار راحت است. بازار رضا مشهد در فلکه آب شروع می شود و تا میدان هفت تیر ادامه دارد؛ بنابراین، می توانید پس از زیارت حرم مطهر به سمت باب الرضا بروید تا به فلکه آب برسید و ورودی بازار را مشاهده کنید.

دو خیابان سلیمان و شیخ طوسی نیز در موازات دیواره های بازار رضا قرار دارند. از این خیابان ها می توانید با ماشین از فلکه آب به هفده شهریور برسید.

اگر مشهد هستید و می خواهید به بازار رضا بروید، پیشنهاد می کنیم از سمت خیابان هفده شهریور به بازار وارد شوید؛ چراکه از سمت دیگر با شلوغی جمعیت مواجه می شوید.

اما اگر به زیارت حرم مطهر رفتید‌ و از سمت حرم به بازار وارد می شوید،‌ به ورودی فلکه آب می رسید.