بهترین جاهای دیدنی شهر یزد کجاست؟+عکس


جاهای دیدنی شهر یزد نسبت به سایر نقاط گردشگری ایران، بیشتر است. اما، بهترین جاهای دیدنی شهر یزد کجاست؟ برای بازدید از این شهر تاریخی و فوق العاده از کجا شروع کنیم و دیدنی ترین جاذبه های یزد کجاست؟ این سوالی است که اغلب افراد، پیش از آغاز سفر خود به یزد، شهر بادگیرها، از خود می پرسند. در این لیست همراه ما باشد تا با بهترین جاهای دیدنی یزد، آشنا شوید. همراه بخش گردشگری هتل یار باشید...

شهر یزد به واسطه شرایط اقلیمی و آب و هوایی آن باعث شده سرشار از بادگیرها مرتفع، آب انبار های باشکوه و قنات های عظیم تاریخی باشد. همه این جاذبه های گردشگری فوق العاده، در کنار هنر صنایع دستی یزد و آداب و رسوم مردم این شهر، یزد را تبدیل به یکی از برترین قطب های گردشگری ایران کرده است.

 

معماری باشکوه و تاریخی میدان خان شهر یزد

 

آنچه که در مقاله (( بهترین جاهای دیدنی یزد کجاست؟ )) بررسی خواهیم کرد:

1- معرفی مجموعه خان شهر یزد ( میدان خان یزد، بازار خان یزد و حمام خان یزد )

2- معرفی برج خاموشان یزد

3- معرفی پارک کوهستان یزد

4- معرفی بهترین هتل های شهر یزد و پیشنهاد های ویژه رزرو هتل در شهر یزد

5- معرفی موزه آب 

6- معرفی آتشکده بهرام

7- مسجد جامع شهر یزد

 

 

1- مجموعه خان یزد

مجموعه خان شهر یزد، از بهترین جاهای دیدنی و مکان های گردشگری و تاریخی یزد می باشد. بخشی از این مجموعه بی نظیر، همانند قسمت هایی از بازار خان، در دوره افشاریه بنا شده است. سایر بخش ها از دوران قاجار به جای مانده اند. بیشتر بخش های مجموعه خان یزد، با همت محمد تقی خان بافقی و نوادگان وی شکل گرفته است. مجموعه خان یزد، شامل میدان، حمام و بازار خان می باشد.

 

مجسمه ای دیدنی در میدان خان شهر یزد

 

میدان خان یزد، علاوه بر ساختار زیبا و باشکوه، در چهار سوی آن مغازه های کوچک و بزرگی وجود دارد که بازدید از  آن ها جالب خواهد بود. همچنین برای بازید از حمام و بازار لازم است خود را به میدان خان برسانید.

 

خیابان های تاریخی و جذاب اطراف میدان خان یزد / برترین مکان های دیدنی شهر یزد

 

بازار خان یزد، از بازار های قدمی شهر بادگیر ها محسوب می شود. این بازار، با 274 متر طول، لقب طولانی ترین بازار یزد را نیز دارد. بازار خان یزد، شامل 2 بخش می شود که در مجموع 153 باب مغازه در آن وجود دارد.

 

برترین مکان گردشگری شهر یزد، بازار خان یزد

 

از دیدنی ترین قسمت های بازار خان می توان به بازار زرگری، بازار قیصریه ( که کریم خان زند تحت تاثیر این بازار، بازار وکیل شیراز را بنا کرد ) و بازار کاشیگری نام برد. معماری باشکوه و طاق های بی نظیر و هندسی بازار خان یزد، شهرت جهانی دارند.

 

طاق های هندسی بی نظیر بازار خان شهر یزد

 

 

حمام خان یزد، مخصوص بزرگان شهر بوده است و سرشار از المان های معماری دوره ناصرالدین شاه است.

 

حمام خان یزد، از دیدنی های شهر یزد با قدمتی تاریخی

 

این حمام در سال 1170، بنا می شود که 30 سال بعد، حدود سال های 1200 مورد بازسازی قرار می گیرد.

 

نمای داخلی حمام خان یزد

 

این حمام، هم اکنون به عنوان رستوران سنتی نیز استفاده می شود که می توانید به عنوان پیشنهاد، ناهار را در این رستوران که یکی از بهترین رستوران های سنتی یزد است، صرف کنید.

 

کاربری حمام خان یزد به عنوان رستوران سنتی

 

سقف گنبدی شکل با نورگیر فوق العاده خود، گچ بری های کم نظیر، استخر و تزئینات شاه نشین از دیدنی های حمام خان یزد می باشد که نباید فرصت تماشای آن ها را از دست داد.

 

طاق با شکوه حمام خان شهر یزد

 

2- پارک کوهستان یزد

در ابتدا شهر یزد، پارک کوهستان قرار دارد. در این پارک علاوه بر تمام امکانات تفریحی آن، امکان تماشای تلفیق سرسبزی آن با طبیعت کویری شهر یزد، امکان پذیر می باشد.

 

دریاچه مصنوعی پارک کوهستان شهر یزد

 

از امکانات تفریحی پارک کوهستان یزد، می توان به شهر بازی، دریاچه مصنوعی با قایق های پدالی، آبراهه میانی پارک و همچنین ارتفاعات این پارک با چشم انداز زیبا از شهر یزد اشاره کرد. اگر با خودرو شخصی خود به یزد می روید، این پارک مکان مناسبی برای رفع خستگی راه می باشد.

 

منظره و ارتفاعات بی نظیر پارک کوهستان شهر یزد

 

3- برج خاموشان یزد

برج سکوت که بیشتر با عنوان برج خاموشان یزد مشهور است، در حقیقت یک دخمه عظیم بر فراز کوهی با همین نام (دخمه) قرار دارد.

 

برج خاموشان شهر یزد، بر فراز کوه دخمه

 

بنا بر باور زرتشتیان، دفن جسد، خاک را که عنصر مقدس است آلوده می کند. به همین خاطر در بالای این برج، جسد مردگان خود را قرار می دادند تا توسط پرندگان و سایر درندگان خورده شوند.

 

از بهترین جاهای دیدنی شهر یزد / برج خاموشان یزد

 

پس از آن، استخوان های به جای مانده را در چاه داخل دخمه دفن می کردند. برج خاموشان در 15 کیلومتری شهر یزد قرار دارد و تماشای عظمت آن را هرگز از دست ندهید.

 

دخمه ای برفراز برج خاموشان شهر یزد

 

4- پیشنهاد ویژه رزرو هتل های شهر یزد

به علت تعداد بالای جاهای دیدنی شهر بادگیرها، سفر به یزد، اقامتی چند روزه را می طلبد. از طرفی، باتوجه به وضعیت اقلیمی شهر یزد، بهترین گزینه برای داشتن اسکانی مناسب در طول سفر خود، رزرو آنلاین یکی از هتل های شهر  یزد با تخفیف ویژه می باشد. از جمله بهترین هتل های شهر یزد، می توان به هتل داد یزد و هتل صفائیه یزد اشاره کرد.

 

هتل صفائیه شهر یزد / منبع تصویر : صفحه هتل صفائیه شهر یزد در هتل یار

 

5- موزه آب یزد

از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر یزد، موزه آب می باشد. مطمئن باشید، در موزه آب یزد، دیدنی های فراوانی در انتظار شما می باشند. موزه آب یزد، موزه ای جذاب، آموزنده و دیدنی است که ارزش بازید را دارد.

 

موزه آب شهر یزد، در 5 طبقه

 

علاوه این که موزه آب یزد، جز برترین موزه های آب جهان محسوب می شود، قرار گیری آن در یکی از قدیمی ترین و البته، دیدنی ترین خانه های یزد، خانه تاریخی کلاهدوزان، اهمیت بازدید از آن را دوچندان می کند.

 

خانه تاریخی کلاهدوزان شهر یزد

 

از دل این موزه برجسته آب، یک رشته کاریز صد ساله عبور می کند. کاریزی که در گذشته های دور، آب شهر یزد را تامین می کرده. موزه آب شهر بادگیرها، در 5 طبقه، تاریخ چند هزار ساله آب سرزمین ایران را برای شما به نمایش خواهد گذاشت. به صورت کلی، آنچه که بازدید خواهید کرد شامل، مجموعه ای عظیم مرتبط با قنات ها، اسناد مربوط به وقف و تقسیم آب، مشاهده انشعاب دو قنات مهم رحیم آباد و قنات زارچ یزد، محل سکونت تابستانی و چاه خانه می باشد.

 

 

6- آتشکده بهرام یزد

آتشکده بهرام یزد، محل نگهداری از آتش مقدس می باشد که به اعتقاد بسیاری از 1500 سال قبل تاکنون همچنان روشن می باشد. بنای آتشکده بهرام در سال 1313 ساخته شده است و در سال 1378 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

 

آتشکده بهرام / نیایشگاه زرتشتیان شهر یزد

 

علاوه بر نگه داری آتش مقدس، آتشکده بهرام، نیایشگاه زرتشتیان شهر یزد نیز می باشد. در کنار جنبه تاریخی و مذهبی، معماری دیدنی این بنا نیز از جاذبه های گردشگری آن محسوب می شود.

 

آتش مقدس / آتشکده بهرام / شهر یزد

 

جالب است بدانید، معماری آتشکده آدریان در خیابان 30 تیر تهران، مشابه آتشکده بهرام در شهر یزد می باشد.

 

 

 

7- مسجد جامع شهر یزد

مسجد جامع یزد، در دل شهر بادگیرها، با هفت ورودی گوناگونی از بهترین جاهای دیدنی شهر یزد محسوب می شود. مسجد جامع یزد، با قدمت 900 ساله خود، مهم ترین مسجد یزد و همچنین ایران می باشد.

 

مسجد جامع شهر یزد

 

مسجد باشکوه و تاریخی عصر ساسانی، جز مساجد جهانی با بلندترین مناره ها می باشد. طول مناره این مسجد 52 متر می باشد.

 

مناره های بلند مسجد جامع شهر یزد

 

علاوه بر عظمت و قدمت تاریخی مسجد جامع یزد، معماری باشکوه و کاشی کاری های بی نظیر آن است که هر گردشگری را هنگام بازدید از شهر یزد به سوی خود جذب می کند. در سفر خود به شهر یزد، از مسجد جامع شهر بادگیر ها حتما دیدن کنید و این فرصت را از دست ندهید.

 

کاشی کاری های بی نظیر در مسجد جامع یزد

 

شهر یزد، از جمله شهرهای برجسته گردشگری ایران می باشد که سرشار از جاهای دیدنی و جذاب می باشد. در این لیست، برخی از برترین جاهای دیدنی یزد را باهم مرور کردیم. شما نیز مکان های جدیدی را به ما معرفی کنید و دانسته های خود را از برترین مکان های گردشگری شهر یزد را با ما در میان بگذارید ...

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار