جاهای دیدنی چالوس


جاهای دیدنی چالوس همواره نظر گردشگران و مسافران استان مازندران را به خود جلب می کند. شمال ایران با طبیعتی بی نظیر و زیبا از مکان های گردشگری مهم کشور محسوب می شود و همواره مسافران بسیاری دارد! در این بخش از مجله گردشگری هتل یار می خواهیم جاهای دیدنی چالوس را باهم مرور کنیم و فهرستی از جاهای دیدنی و زیبای چالوس در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

اگر هم برای اقامت در چالوس به دنبال هتلی با امکانات عالی هستید، می توانید در سایت هتل یار هتل ونوس پلاس چالوس را رزرو نمایید و لحظاتی به یاد ماندنی داشته باشید.

 

1.‌ مرداب هسل چالوس

 

تصویر مرداب هسل در چالوس و مازندران

تصویر مرداب هسل از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی چالوس و استان مازندران

 

در فاصله 10 کیلومتری چالوس، نزدیک روستای سینوا و مرزن آباد، مردابی بسیار زیبا با منظره و چشم اندازی جادویی و شگفت انگیز به نام هسل وجود دارد. مرداب هسل در میان انبوه جنگل های مازندران از جاذبه های گردشگری شهرستان چالوس محسوب می شود و طرفداران بسیاری دارد. هسل در گویش محلی شهرستان چالوس به معنی آب راکد است. این دریاچه دیدنی نیز بی حرکت و راکد است. صدای حیوانات مختلف و آرامش محیط بی نظیر و بکر مرداب هسل وصف نشدنی است.

 

2.‌  آبشار اکاپل

 

آبشار اکابل از جاهای دیدنی چالوس و مازندران

عکسی از آبشار اکاپل از جاهای دیدنی چالوس و استان مازندران

 

در ابتدای ارتفاعات البرز و تلاقی کلاردشت، اگر از سمت چالوس به طرف جنوب غربی حرکت کنیم، در  میان جنگل کوهستانی، آبشاری دیدنی و بسیار زیبا وجود دارد. آبشار اکاپل یکی از جاهای دیدنی شهرستان چالوس است که گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. آبشار اکاپل چالوس چه برای بازدیدی یک روزه و چه برای داشتن کمپ چند روزه، انتخابی بدون نقص است. آبشار اکاپل از دریاچه ولشت حدود 30 کیلومتر فاصله دارد. می توانید در کنار آبشار اکاپل، از مشاهده رودهای فصلی زیبا و کوچک، حیات حیوانی جذاب، بافت گیاهی متفاوت و ارتفاعات دیدنی نهایت لذت را ببرید.

 

3.‌ پارک جنگلی فین چالوس

 

پارک جنگلی فین از جاهای دیدنی چلوس و مازندران

تصویر پارک جنگلی فین از جاهای دیدنی چالوس

 

با حرکت از سمت چالوس به تهران و بعد از 7 کیلومتر به پارک جنگلی رویایی چالوس می رسیم. پارک جنگلی فین از جاهای دیدنی چالوس و مقاصد گردشگری ایران به شمار می رود. می توانید به پارک جنگلی فین چالوس بروید و با اقامت در کومه ها و کلبه های سنتی آن، نظاره گر نیلوفران مردابی باشید! نجوای پرندگان و رودخانه های دیدنی و زیبای این پارک جنگلی حتماً رضایتتان را جلب می کند.

بهترین زمان رفتن به پارک جنگلی فین چالوس اردیبهشت و فروردین است، اما بافت زیبای گیاهی این منطقه بی نظیر موجب می شود در همه ایام سال طبیعتی بی نظیر و جذاب داشته باشد.

 

4. پل زغال چالوس

 

تصویر پل زغال از جاهای دیدنی چالوس و مازندران

تصویر پل زغال از جاهای دیدنی چالوس و استان مازندران

 

در غرب مازندران، ارتفاعات کندوان و بستر وحشی کوهستان، رودخانه ای با ماهی های سفید، سوف و آزاد وجود دارد. این رود زیبا درآخر با عبور از مسیری به طول بیش از 70 کیلومتر به دریای خزر می پیوندد.  

پهلوی اول در سال 1307 شمسی، در مکانی میان مرزن آباد و چالوس، 17 کیلومتری کندوان دستور داد پل زغال ساخته شود تا رفت و آمد با سرعت و امنیت بیشتری صورت گیرد.

اکنون، پس از سال ها، پل زغال به یکی از جاهای دیدنی چالوس با منظره ای بی نظیر تبدیل شده است!

 

5.‌  نمک آبرود

 

تله کابین نمک آبرود از جاهای دیدنی چالوس

تصویر تله کابین نمک آبرود

 

در کیلومتر 12 جاده چالوس به سمت تنکابن و سمت غرب چالوس، تله کابین چالوس قرار دارد. اگرچه در شهرک توریستی نمک آبرود، کارتینگ و پینت بال هم وجود دارد، نمک آبرود به دلیل داشتن تله کابین بسیار پرطرفدار و معروف است. قیمت تله کابین نمک آبرود برای هر نفر 30 هزار تومان و ساعات کاری آن از 8 صبح تا 8 شب است. با سوار شدن تله کابین خط یک می توانید با سرعت 3 متر بر ثانیه از ارتفاع چهار تا 50 متری به مناظر زیبای چالوس نظاره گر شوید و 15 دقیقه سوار تله کابین باشید! در خط دو نیز، چشم انداز زیبای دیو حمام زیر پاهای شماست!

 

تصویر نمک آبرود از جاهای دیدنی چالوس

 

 

6.‌ کاخ چای خوران چالوس

 

کاخ چای خوران از جاهای دیدنی چالوس و مازندران

تصویر کاخ چای خوران از جاهای دیدنی چالوس

 

این کاخ زیبا که امروز به موزه مبدل شده، در دوران پهلوی، مکانی برای رفع خستگی و صرف چای بوده است. اما آنچه موجب شده نظر همه را جلب کند، قدیمی بودن، معماری زیبا و تاریخی مطابق معماری غربی، سادگی و دور از تجمل بودن این کاخ باشکوه است!

گچبری های دیدنی، بالکن زیبا، سرستون های تاریخی و کاشی کاری های اصیل کاخ چای خوران چالوس بسیار باشکوه و دلنشین است. برای بازدید از کاخ چای خوران باید خود را به جنوب میدان معلم و کنار ساختمان دادگستری برسانید.

7. دریاچه ولشت

یکی دیگر از جاهای دیدنی چالوس، دریاچه ولشت است. دریاچه ولشت در منطقه ای کوهستانی به نام تخت سلیمان علم کوه و دره ای عمیق قرار دارد. آب دریاچه ولشت شیرین است و عمق آن به 20 متر هم می رسد. دریاچه ولشت زیستگاه ماهی های گوناگون و پرندگان مهاجر است. چشم انداز زیبا  و بی نظیر دریاچه ولشت آن را به یکی از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی چالوس تبدیل کرده است.

 

دریاچه ولشت از جاهای دیدنی چالوس

تصویر دریاچه ولشت از جاهای دیدنی چالوس

 دریاچه ولشت در فهرست آثار طبیعی ملی،‌ رتبه 71 را دارد و در 15 مهر 1388 در لیست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است. بهترین زمان برای سفر به این دریاچه زیبا فصل تابستان و بهار است. دریاچه ولشت در مجاورت مرزن آباد و 25 کیلومتری جاده چالوس قرار دارد.

اگر می خواهید به دریاچه ولشت از جاهای دیدنی چالوس بروید، نگران امکانات رفاهی نباشید؛‌ چراکه امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری مانند رستوران، تفریحات آبی و ‌سرویس بهداشتی در کنار این مکان دیدنی ایجاد شده است.

دریاچه ولشت از جمله جاهای دیدنی چالوس برای پیاده روی، ماهیگیری،‌ کمپینگ، دوچرخه سواری و شناست. چشم انداز بی نظیر دریاچه ولشت برایتان آرامش و لحظاتی به یاد ماندنی را به ارمغان می آورد.

 

8. مرداب کندوچال

تصویر مرداب کندوچال از جاهای دیدنی چالوس

عکسی از مرداب کندوچال از جاهای دیدنی چالوس

 

این مرداب زیبا نیز در فهرست جاهای دیدنی چالوس قرار دارد. مرداب کندوچال با مساحت حدود یک هکتار و عمق 5 متر در دل جنگلی انبوه از درختان سبز قرار دارد. اگر به جنگل فین چالوس بروید، می توانید مرداب کندوچال را ببینید و از محیط زیبای آن لذت ببرید.  سطح مرداب کندوچال پر است از گیاهان مردابی و نی که فضایی بسیار متفاوت و دیدنی ایجاد کرده است. آب مرداب کندوچال از چشمه های اطراف تأمین می شود، همین امر موجب شده است آب آن شیرین باشد و حیوانات و پرندگان بسیاری از آن استفاده کنند.

 

9. کاخ اجابت

عکس نمای بیرونی کاخ اجابت از جاهای دیدنی چالوس

تصویر نمای بیرونی کاخ اجابت از جاهای دیدنی چالوس 

 

یکی از جاهای دیدنی چالوس، کاخ اجابت است. قدمت این کاخ با معماری اروپایی به دوران پهلوی بازمی گردد. گچ بری های زیبا، تزئینات و لوسترهای لوکس و زیبا این کاخ را بسیار دیدنی کرده است. اطراف کاخ اجابت نیز پوشیده از درختان سبز و زیباست. کاخ اجابت در روستای نزدیک به منطقه کلاردشت قرار دارد.

 

10. دریاچه حصارچال

تصویر دریاچه حصارچال چالوس

عکسی از دریاچه حصارچال از جاهای دیدنی چالوس

در ارتفاعات بکر و بی نظیر کلاردشت می توانید دریاچه حصارچال را ببینید. البته آب این دریاچه بسیار سرد است و برای شنا کردن اصلاً مناسب نیست. دریاچه حصارچال در ارتفاع 3800 متری از دریای خزر قرار دارد.

 

11. دریاچه سد دریوک

عکس دریاچه دریوک از جاهای دیدنی چالوس

تصویر دریاچه سد دریوک از جاهای دیدنی چالوس

در دامنه کوه دال کمر و مقابل ولی آباد هزارچم دریاچه ای دیدنی به نام سد دریوک قرار دارد. سد دریوک یکی از جاهای دیدنی چالوس است که حدود 5 متر عمق دارد و محل زندگی پرندگان وحشی و بومی است. در زمستان و فصل سرما می توانید انواع پرندگانی مانند غاز و مرغابی را اطراف دریاچه سد دریوک مشاهده کنید.

12. آبشار سواسره

یکی از جاهای دیدنی چالوس آبشار سواسره است. این آبشار 100 متر ارتفاع دارد و در منطقه بکر و کوهستانی «بلده» قرار گرفته است. آبشار سواسره در فاصله 53 کیلومتری هراز و 55 کیلومتری جاده چالوس قرار دارد. برای رفتن به آبشار سواسره باید از شهرستان نور به بلده بروید، سپس خودتان را به سواسره برسانید.

حرف آخر

در این مطلب از مجله گردشگری هتل یار، تعدادی از جاهای دیدنی چالوس را فهرست کردیم تا اگر قصد دارید به مازندران و چالوس سفر کنید و به دنبال جاذبه های گردشگری چالوس هستید،‌ به کمک لیست پیش رو بتوانید به راحتی منطقه مورد علاقه خود را پیدا کنید و از سفر خود لذت ببرید.