لیست معروف ترین تله کابین های ایران و شمال + عکس تله کابین و آدرس


تله کابین یکی از تفریحات هیجان برانگیز است که به عنوان جاذبه گردشگری منطقه ای که در آن قرار گرفته، شناخته می شود. خودتان را تصور کنید که در ارتفاعات بالا و از میان ابرها عبور می کنید و منظره زیبایی از کوه و جنگل را تماشا می کنید! طبیعت بکر به دور از آلودگی و هیاهوی شهر، قطعاً تجربه ای لذت بخش خواهد بود.

تله کابین های ایران نیز طرفداران بسیار زیادی دارد که هر ساله گردشگران زیادی را برای تجربه این احساس به یادماندنی جذب می کند. از جمله معروف ترین آن ها، تل کابین شمال با مناظر خیره کننده و زیبا می باشد. حتما در مسیر رفتن به طبیعت سرسبز مناطق شمالی کشور، تابلوی تلکابین توجه شما را جلب نموده است، اما اگر هنوز به آن ها سر نزده اید پیشنهاد می کنیم بازدید از تله کابین تنکابن، رامسر یا نمک آبرود را در برنامه سفر خود قرار دهید.

از نظر مسافران بهترین روش برای دیدن تله کابین های شمال، رزرو هتل در نزدیکی شهر مورد نظر می باشد تا علاوه بر بهره گیری از امکانات و خدمات درجه یک هتل های 5 ستاره، در زمان مناسب از این تلکابین ها لذت برده و بعد از سپری کردن یک روز خاطره انگیز به محل اقامت خود بازگردند.

بزرگترین تله کابین ایران کدام است؟

شهرها و مناظر شمالی کشور به دلیل طبیعت زیبایی که دارند، بیشترین ظرفیت را برای داشتن انواع تلکابین دارند. اگر علاقه دارید بدانید تاریخچه تل کابین چیست، کشور فرانسه نخستین سازنده آن بوده و ریشه این واژه نیز فرانسوی می باشد. تلکابین همانند آسانسور و بالابر کار می کند و هدف از ساخت آن جابجایی گردشگران و حمل بار به نقاط بالایی کوه ها است.

در موقعیت های جغرافیایی مختلف کشور ما نیز تل کابین احداث شده که جاذبه گردشگری برای جذب مسافر محسوب می شوند. یکی از معروف ترین تله کابین های ایران که بزرگترین آن ها نیز به حساب می آید، تلکابین رامسر است که در مسیر آن از فراز کوه، جنگل و دریای مازندران عبور خواهید کرد. تله کابین توچال تهران نیز جز بزرگترین تلکابین های ایران می باشد که امکانات تفریحی جذابی مانند اسکی و برف بازی در اختیار گردشگران قرار می دهد.

لیست معروف ترین تله کابین های ایران با مشخصات کامل

تله کابین های ایران و شمال

آیا می دانید زیباترین تلکابین های ایران در کدام شهرها قرار دارد؟ بهترین تله کابین شمال را می شناسید؟ طولانی ترین تل کابین کشور کدام است؟ تله کابین رامسر یا نمک آبرود؟ تمام این سوالات با ارائه لیست کاملی از بهترین تله کابین های ایران پاسخ داده می شود.

تله کابین شمال کشور

 • تلکابین رامسر

آدرس: مازندران، کیلومتر 5 جاده رامسر به رودسر

ساعت کاری تله کابین رامسر مازندران: هر روز از ساعت 9:30 تا 17:00

قیمت بلیت تله کابین رامسر به صورت رفت و برگشت: 85000 تومان (برای کودکان زیر 4 سال رایگان)

شماره تماس تله کابین رامسر: 011-5505

 • تله کابین تنکابن یا نمک آبرود

آدرس: مازندران، چالوس، کیلومتر 12 جاده چالوس به‌ سمت تنکابن

ساعت کاری تلکابین نمک آبرود: هر روز از ساعت 9:00 تا 19:00

قیمت بلیط تل کابین تنکابن: 55000 تومان

شماره تماس تله کابین نمک آبرود: 011-52188121

 • تل کابین لاهیجان (شیطان کوه یا احرار)

آدرس: لاهیجان، میدان کاشف، خیابان طلای سبز

ساعت کار: هر روز از ساعت 8:00 تا 20:00

قیمت بلیط تله کابین لاهیجان: 50000 تومان/ کودکان 2 تا 7 سال نیز 25000 تومان

شماره تماس تله کابین لاهیجان: 013-33328653

 • تله کابین حیران

تله کابین حیران

آدرس: 35 کیلومتری غرب آستارا، بین روستای حاجی امیر و غرب روستای ونه نیم، دهکده گردشگری حیران

ساعت کار: هر روز از ساعت 8:00 تا 22:00

قیمت بلیط تله کابین: کابین معمولی 25000 تومان برای افراد بزرگسال/ 15000 برای کودکان / کابین VIP 50000 تومان

شماره تماس تله کابین حیران: 013-44816923

تله کابین تهران

 • تلکابین توچال

آدرس: تهران، بزرگراه چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک، بام تهران

ساعت کار: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 تا 14:00 پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی از ساعت 7:00 تا 15:00

قیمت بلیط تله کابین توچال به صورت رفت و برگشت: تله کابین ایستگاه 1 به 2: 35000 تومان تله کابین ایستگاه 1 به 5: 65000 تومان تله کابین ایستگاه 1 به 7: 95000 تومان

شماره تماس تله کابین توچال: 021-24875000

سایر تله کابین های ایران

 • تل کابین عینالی تبریز

تله کابین تبریز

 آدرس: تبریز، بزرگراه پاسداران، مجموعه تفریحی کوه عینالی

ساعت کار: هر روز از ساعت 8:00 تا 20:00

قیمت بلیط تله کابین به صورت رفت و برگشت: 20000 تومان

شماره تماس تله کابین عینالی: 041-32367343

 • تله کابین گنج نامه همدان

آدرس: همدان، میدان عباس‌آباد، خیابان گنج‌نامه، ضلع شرقی میدان گنج ‌نامه

ساعت کار: هر روز از ساعت 9:00 تا 19:00

قیمت بلیط تله کابین به صورت رفت و برگشت: 55000 تومان

شماره تماس تله کابین گنجنامه: 081-58211646

 • تلکابین صفه اصفهان

آدرس: اصفهان، بزرگراه شهدای صفه، ضلع شرقی کوه صفه، بلوار تله‌کابین، مجموعه تفریحی کوه صفه

ساعت کار: شنبه تا پنجشنبه از ساعت 15:00 تا 22:00 / جمعه ها از ساعت 9:00 تا 22:00

قیمت بلیط تله کابین به صورت رفت و برگشت: بلیط دو طرفه تله‌کابین خط یک: 52000 تومان / بلیط دو طرفه تله‌کابین خط دو: 46000 تومان

شماره تماس تله کابین صفه اصفهان: 031-36759011

معرفی کامل تله کابین شمال ایران

بازدید از زیباترین و بهترین تلکابین شمال برای هر مسافری جذاب خواهد بود. شهرهای شمالی کشور با جنگل های سرسبز، کوه های زیبا و وجود دریای خزر مناسب ترین منطقه برای نصب تل کابین می باشد. به همین دلیل معروف ترین تله کابین های ایران در این نواحی احداث شده است که برای گردشگران، تجربه بسیار جذاب و دیدنی می باشد. تله کابین مازندران و گیلان از جمله بهترین تل کابین های ایران می باشد که از دیدن مناظر آن ها سیر نمی شوید.

تلکابین رامسر، بزرگ ترین تله کابین ایران

تلکابین رامسر، تله کابین شمال

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی رامسر،‌ تله کابین آن است. رامسر به عنوان عروس شهرهای ایران، بهترین تله کابین در شمال را دارا می باشد که در مسیر این تلکابین مناظر زیبا و خیره کننده ای از شهر، جنگل های مه گرفته، کوه ایلمیلی و دریای مازندران زیر پای شما نقش می بندد. این جاذبه گردشگری که عده ای آن را بلندترین تله کابین ایران می دانند، در بام سبز رامسر واقع شده و شما را به سفری رویایی بر فراز کوه ایمیلی و ارتفاعات 700 متری آن می برد.

تله کابین رامسر در سال 1387 در یکی از زیباترین مسیرهای شهرهای شمالی کشور راه اندازی شده است. این تلکابین در مجموع دارای 2 ایستگاه است که مدت زمان تقریبی برای طی کردن این مسیر حدوداً 15 دقیقه است.

سایر امکانات زیباترین تله کابین مازندران در رامسر

 • شهربازی
 • کارتینگ
 • تفریحات آبی
 • زیپ لاین
 • سافاری جنگل

تله کابین تنکابن از امن ترین تله کابین های شمال

تلکابین نمک آبرود به عنوان یکی از معروف ترین تله کابین های ایران، در مسیر جاده چالوس به سمت تنکابن قرار گرفته است. این جاذبه گردشگری که از نظر بسیاری از مسافران بهترین تله کابین ایران می باشد، چشم انداز زیبایی از سواحل و دریای خزر، شالیزارها و جنگل های سرسبز شمالی پیش چشمتان نمایان می سازد.

خطوط تله کابین تنکابن یا نمک آبرود

تله کابین تنکابن یا نمک آبرود مازندران با دو خط مختلف تعبیه شده است. خط شماره یک به سمت قله مدوبن منتهی می شود که در بالای آن امکانات رفاهی مورد نیاز گردشگران مهیا می باشد. این خط که تلکابین نمک آبرود را به طولانی ترین تله کابین ایران معروف کرده با 42 کابین 4 نفره مسیر 2.100 متری را در کمتر از 15 دقیقه طی می نماید.

اما خط شماره دو تله کابین تنکابن یا نمک آبرود به سمت قله دیو حمام می رود. جایی که تفریحات شگفت انگیزی در انتظار شما خواهد بود. زیپ لاین و پل چوبی این مجموعه در کنار جنگل های سرسبز و درختان سر به فلک کشیده تجربه هیجان انگیزی است که در بالای قله شما را شگفت زده می کند. خط شماره دو دارای 35 کابین فایبر گلاس 6 نفره است که 1.700 متر طول دارد. وجود ژنراتور و مورتور اضطراری در این تله کابین، سبب شده تا در زمان قطعی برق نیز، عملیات تخلیه کابین ها بدون مشکل انجام شود.

امکانات بزرگترین تله کابین ایران در تنکابن

شهرک توریستی نمک آبرود در کنار این تله کابین زیبا دارای امکانات زیر می باشد.

 • رستوران
 • پیست کارتینگ
 • پیست دوچرخه سواری
 • تفریحات آبی
 • باشگاه تیراندازی

تل کابین احرار لاهیجان، بهترین تله کابین شمال ایران

تل کابین احراز لاهیجان

تل کابین شیطان کوه، احرار یا همان لاهیجان اولین تلکابین استان گیلان محسوب می شود. این تله کابین در شمال دارای 2 ایستگاه و 33 کابین 6 نفره می باشد. ایستگاه اول در بام سبز لاهیجان قرار دارد که پس از طی مسیر 1.500 متری در عرض 20 دقیقه به دومین ایستگاه تله کابین یعنی قله تاج خروس می رسد.

منظره ای حیرت انگیز بر فراز شهر لاهیجان که مزارع چای سبز، دریاچه مصنوعی پای کوه، خانه های شیروانی، مراتع و جنگل های زیبای شمالی کشور در طول مسیر زیر پای شما خواهد بود. در ایستگاه آخر تله کابین لاهیجان می توانید در کافه رستوران غذا خورده و در آلاچیق های آن استراحت کنید.

تجهیزات مدرن ترین تله کابین ایران در لاهیجان

تله کابین احرار لاهیجان دارای سیستم اضطراری و ژنراتور برق، کنترل خودکار، سیستم چشمی تنظیم حرکت و اندازه گیری فاصله بین کابین ها و غیره می باشد که می تواند تجربه ای هیجان انگیز و ایمن را در طول مسیر برای شما فراهم کند.

تله کابین حیران در آستارا، زیباترین تلکابین شمال

در مسیر جاده آستارا به سمت اردبیل، یکی از زیباترین تله کابین های شمال غرب تهران قرار گرفته است. این تل کابین که به نام حیران شهرت دارد، در سال 1390 افتتاح شد. طول آن به عنوان بزرگترین تله کابین شمال برابر با 1.500 متر است که با سرعت هفت متر در ثانیه و بعد از 8 دقیقه شما را به ارتفاعات می رساند.

با سوار شدن این تله کابین در شمال، می توانید تجربه سفری کوتاه و مهیج به استان گیلان و اردبیل از فراز ابرها را داشته باشید. در طول مسیر می توانید منظره زیبای دریای خزر، شهر آستارا، جنگل های فندقلو و شهرهای مرزی جمهوری آذربایجان را تماشا و از مسیر کوتاه و هیجان انگیز تله کابین حیران لذت ببرید.

ایستگاه دوم تله کابین حیران آستارا در جنگل های فندقلو است. مکانی بکر و زیبا که به علت رطوبت بالای هوا همیشه در مه قرار دارد.

امکانات تلکابین حیران، جذاب ترین تله کابین شمال

 • هتل
 • سورتمه
 • رستوران
 • کارتینگ
 • زیپ لاین

آشنایی با بزرگترین تله کابین ایران در سایر شهرها

علاوه بر تله کابین های شمال کشور، در سایر شهرهای زیبای ایران نیز تلکابین های زیبا و مرتفعی وجود دارد که بازدید آن ها جذاب و خاطره برانگیز خواهد بود. از جمله آن ها می توان به تله کابین های تهران، تبریز، همدان و اصفهان اشاره کرد. هر کدام از این جاذبه های گردشگری با عکس تله کابین تقدیم شما می گردد.

تله کابین تهران در توچال با عکس تله کابین

تله کابین توچال تهران

اگر به پایتخت ایران سفر کرده باشید، حتما نام بام تهران به گوشتان خورده است. مجموعه تفریحی توچال با تفریحات هیجان انگیز و لذت بخش، می تواند برای مدتی شما را از شلوغی شهر دور کند. این تلکابین در تهران و منطقه زیبای توچال، از اولین و معروف ترین تله کابین های ایران به شمار می رود. تل کابین توچال در سال 1357 احداث شده و به عنوان بزرگترین تله کابین ایران، مسیر 15 کیلومتری را طی می کند تا ورزشکاران و گردشگران را به نقاط بالاتر کوه برساند.

تلکابین توچال در مجموع دارای 7 ایستگاه است که توسط سه خط اصلی به یکدیگر وصل می شوند. اگر بخواهید مسیر ایستگاه اول تا آخر این تله کابین در تهران را طی کنید، حدوداً 80 دقیقه زمان می برد. ایستگاه اول تل کابین توچال در بام تهران و ارتفاعات 1.900 متری از سطح دریا و ایستگاه آخر آن در ارتفاعات 3.680 متری قرار دارد.

در صورتی که قصد سفر به پایتخت کشور پهناور ایران را دارید با رزرو هتل های تهران می توانید در کنار استفاده از خدمات بی نظیر و درجه یک آن ها، به مکان های دیدنی تهران از جمله تله کابین توچال را سر بزنید و خاطرات خوش و به یادماندنی برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

امکانات بهترین تله کابین ایران در توچال تهران

هر زمان هوس هیجان و تفریح به سرتان زد می توانید خودتان را به بام تهران برسانید. فقط فراموش نکنید که لباس گرم و کفش مناسب به همراه داشته باشید.

 • تله سیژ تهران
 • برف بازی
 • اسکی
 • کوهنوردی

تلکابین عینالی تبریز از معروف ترین تله کابین های ایران

یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تبریز، تله کابین عون بن علی است که در دامنه کوه سرخاب قرار دارد و با عنوان طولانی ترین تله کابین ایران شهرت دارد. فاز اول تله کابین عینالی در سال 1389 افتتاح شده است. ایستگاه اول این تل کابین در بام تبریز و ایستگاه دوم آن در بقعه عون بن علی قرار دارد.

در این سفر کوتاه هوایی می توانید نظاره گر کوهستان زیبا، شهر تبریز، دریاچه مصنوعی داغ گلی، آبشار مصنوعی، مسجد و زیارتگاه، توربین های بادی و قله دند باشید.

امکانات تلکابین عینالی با عکس تله کابین

 • زیپ لاین
 • کارتینگ
 • کافه
 • رستوران

گنج نامه همدان از بهترین تله کابین های ایران

تله کابین گنج نامه

تله کابین گنجنامه همدان از دیگر تلکابین های ایمن در کشور است که سال 1387 افتتاح شد و به عنوان تنها تل کابین دارای فراز و فرود، در دسته معروف ترین تله کابین های ایران قرار می گیرد. ابعاد آن دارای 3400 متر طول، 800 متر ارتفاع بوده و 35 کابین دارد. حدوداً 15 دقیقه زمان می برد تا از دهکده گنج نامه در ایستگاه اول به سمت منطقه میشان در ایستگاه دوم برسید. تماشای کوه های منطقه گنجنامه و طبیعت سرسبز دشت میشان، آن هم از فراز آسمان قطعاً تجربه بی نظیری خواهد بود.

امکانات تله کابین گنج نامه همدان

 • سورتمه ریلی
 • اسنومبیل
 • شهربازی
 • سینما 5 بعدی
 • تله سیژ
 • بانجی جامپینگ
 • رستوران
 • کافی شاپ
 • سوئیت های اقامتی

بزرگترین تله کابین ایران در صفه اصفهان

یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان، تلکابین صفه است که دارای دو خط مجزا می باشد. یکی از آن ها با طول 1.850 متر و دیگری با طول 800 متر شما را به اعماق طبیعت و بر فراز آسمان ها می برد. در طول مسیر می توانید مناظر زیبایی از طبیعت بکر اصفهان و شهر را تماشا کنید.

حدوداً 10 دقیقه زمان می برد از ایستگاه اول خودتان را به گردنه باد برسانید. مسیر دیگر که نسبتاً کوتاه تر است، شما را به بلندای قله کوه صفه و قلعه تاریخی شاه دژ می رساند.

امکانات بلندترین تله کابین ایران در اصفهان

 • شهربازی
 • زیپ لاین
 • پل معلق
 • سینما
 • کارتینگ
 • بولینگ

تله کابین چالیدره مشهد

چالیدره به معنای واقعی یک تجربه کامل از تفریحات مشهد می باشد. این مجموعه با داشتن بخش های مختلف مثل تل کابین، سافاری، ترن کوهستان و ... را دارا می باشد.

مشهد هم به تازگی تلکابی در شهرک تفریحی چالیدره 2 را تاسیس کرده است که می توانید در حین بهره مندی از سفر زیارتی، سیاحت هم تجربه کند. در زمان رزرو هتل های مشهد می تواند توجه به این نکته که در نزدیکی مراکز دیدنی و جاهای تفریحی مشهد باشد، هتل مورد نظر خود را انتخاب و رزرو کنید.

سخن آخر

ایران در شهرهای مختلف خود از جمله تهران، مازندران، همدان و تبریز دارای تلکابین های مجهز و مدرنی است که در لیست معروف ترین تله کابین های ایران مفصلا به معرفی آن ها پرداخته شد. در تمام نقاط دنیا و هم چنین کشور پهناور ایران، تلکابین به عنوان جاذبه گردشگری نقش مهمی در جذب مسافران از نقاط مختلف دارد.

بزرگترین تله کابین ایران در شمال و پایتخت کشور قرار دارد. شرایط خاص جغرافیایی ایران، وجود کوهستان های طبیعی و جنگل های سرسبز بر جذابیت این تلکابین ها افزوده است و برای لحظاتی انسان را از شلوغی، ازدحام و دغدغه زندگی شهری دور می سازد. در حال حاضر 4 تله کابین شمال و 4 تلکابین در شهرهای تهران، اصفهان و همدان فعال می باشد.


سوالات متداول

کدام یک از معروف ترین تله کابین های ایران در دوران کرونا فعال هستند؟

تمام تلکابین های شمال کشور از جمله تله کابین تن کابن، رامسر، لاهیجان و حیران و هم چنین تل کابین صفه اصفهان و توچال تهران با رعایت پروتکل های بهداشتی باز هستند و فقط تلکابین عینالی تبریز در حال حاضر غیرفعال است.

بزرگترین تله کابین ایران کدام اند؟

تله کابین رامسر و توچال از بزرگترین تله کابین های کشور ایران هستند.

طولانی ترین تله کابین ایران کدام است؟

تله کابین عون بن علی در شهر تبریز به عنوان پر شیب ترین و طولانی ترین تله کابین ایران شناخته می شود.

اولین تله کابین ایران کدام است؟

تله کابین توچال از قدیمی ترین تله کابین های ایران است که با همکاری شرکت فرانسوی (پوما) و شرکت اتریشی (دوپل مایر) در سال 1357 به بهره برداری رسید.

زیباترین مسیر تله کابین های ایران کدام اند؟

به تله کابین تنکابن یا نمک آبرود و لاهیجان در بین سایر تله کابین های شمال می توانند لقب زیباترین تل کابین های ایران را دریافت نمایند.