دیدنی های پاسارگاد، میراثی گرانقدر از دوران پرشکوه هخامنشی


در بین دو کوه از رشته کوه های زاگرس در استان فارس شهری کهن از دوران پرشکوه هخامنشیان به جای مانده است که پاسارگاد نامیده می شود. پاسارگاد از آب و هوای معتدل در تابستان و نسبتا سرد در زمستان برخوردار است. این شهر باستانی زیبایی های طبیعی و جاذبه های تاریخی متعدد دارد و به واسطه حضور آثار ارزشمندی نظیر آرامگاه کوروش بزرگ، تنگ بلاغی، تل تخت پاسارگاد، مجموعه سلطنتی و بسیار آثار شگرف دیگر همچون نگینی یکتا و بی نظیر در خاک ایران زمین می درخشد.

مجموعه سلطنتی پاسارگاد

در مکانی معروف به چهار باغ در مرکز پاسارگاد تعدادی بنای تاریخی به نام مجموعه سلطنتی پاسارگاد واقع شده است. تعدادی از کاخ های هخامنشیان با نام های کاخ دروازه، کاخ بارعام، کاخ پذیرایی کوروش،‌کاخ مسکونی کوروش و دیگر کاخ ها در این مجموعه قرار گرفته اند. معماری بیشتر این کاخ ها از سالن های ستون دار تشکیل شده است.

آرامگاه کوروش

یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی مجموعه تاریخی و باستانی پاسارگاد آرامگاه کوروش کبیر است که از در زمان حکومت هخامنشیان از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. بنای آرامگاه میان باغ‌های سلطنتی واقع شده و سازندگان این بنای باشکوه آن را با استفاده از سنگ‌های بزرگ و مرتفع که ارتفاع برخی از آنها تا ۷ متر می‌رسد، ساخته‌اند.

تل تخت پاسارگاد

این بنا در قدیم عمارتی تشریفاتی بوده که به دستور داریوش بزرگ به دژی بسیار قدرتمند و محکم تبدیل شده و لقب دژ داریوش را از آن خود کرده است.

مقبره کمبوجیه

بنایی کهن در محوطه باستانی پاسارگاد است که با نام زندان سلیمان شناخته می‌شود و متعلق به اوایل حکومت هخامنشیان است. این بنا شباهت بسیاری به مقبره کوروش کبیر دارد و به عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار معماری دوران هخامنشی شناخته می‌شود.

تنگ بلاغی پاسارگاد

این جاذبه کهن که با نام تنگ بلاغی شناخته می‌شود از جالب‌ترین قسمت‌های جاذبه گردشگری کشور است که در قسمت جنوبی مجموعه باستانی پاسارگاد قرار گرفته است. رودخانه سیوند که با نام‌های بلاغی، پلوار نیز معروف است از داخل این تنگه عبور کرده و فضایی چشم نواز،‌سرسبز با پوشش جنگلی و پوشیده از درختان پسته وحشی،‌بادام کوهی و درختان بنه بوجود آورده است.

باغ ایرانی پاسارگاد

اصل و ریشه معماری باغ‌های ایرانی از این باغ نشات می‌گیرند. این باغ اولین نماد هنر ترکیبی عناصر معماری گوناگون از تمدن‌های باستانی با ویژگی‌های خاص هخامنشیان به شمار می‌رود.