روستای پاژ | زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی


در 15 کیلومتری شمال شرقی مشهد مقدس و در تقاطع جاده کلات و کارده، روستایی سرسبز قرار گرفته است. این روستا پاژ یا باژ نام دارد. روستای پاژ زمانی محل تولد ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه سرای بزرگ ایرانی بوده است. پاژ در لغت به معنای هدیه ای است که فرد والامقام و دارای رتبه به فرد دیگری که هم تراز خود است می دهد.

آرامگاه فردوسی که در شهر توس قرار دارد، از دیدنی های شهر مشهد است. هر ساله گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای بازدید از آرامگاه این شاعر ایرانی به مشهد سفر می کنند. اما یکی دیگر از جاهای دیدنی پنهان شهر مشهد، روستای تاریخی پاژ است.

 با ما در ادامه همراه باشید تا با روستای پاژ، زادگاه ابوالقاسم فردوسی بیشتر آشنا شوید.

 

از سری مطالب دیدنی های شهر مشهد: " معرفی روستاهای مشهد "

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

روستای پاژ زادگاه فردوسی

نمایی از ساختمان های قدیمی روستای پاژ

 

 روستای پاژ کجاست؟

روستای پاژ، روستایی سرسبز و پوشیده از باغ های انگور است. این روستا دارای یک خیابان اصلی می باشد که از جاده کلاب منشعب شده و فردوسی نام دارد. خیابان های فرعی روستا کلاژ نیز بر طبق نام همین خیابان اصلی شماره گذاری شده اند.

امروزه روستای پاژ یا باژ در حدود 800 هکتار مساحت دارد. 4 هکتار از اراضی روستای پاژ به بخش مسکونی آن اختصاص دارد.

 

روستای پاژ مشهد

نمای بالا از روستای پاژ مشهد

 

تپه های روستای پاژ مشهد

در 700 متری این منطقه دو تپه قدیمی و معروف به نام های قلعه بلند و قلعه کهنه پاژ قرار دارند.

بخش هایی از منطقه مسکونی روستای پاژ بر روی تپه قلعه بلند قرار گرفته اند. قدمت بناهای واقع بر روی تپه قلعه بلند به دوران قاجار باز می گردد.

در سال 1389 هجری شمسی قلعه ای بزرگ در اندازه 45 در 65 متر و ارتفاع 12 متر در این منطقه یافت شد. قدمت این قلعه نیز به سده های نخستین بعد از اسلام باز می گردد.

 

زادگاه باستانی فردوسی در روستای پاژ

مناطق مسکونی روستای پاژ مشهد

 

تاریخچه روستای پاژ

زادگاه این شاعر والا مقام ایرانی در 500 متری شمال روستا پاژ و در بالای تپه ای واقع در جلگه قدیمی خراسان قرار دارد. هنوز اطلاعاتی در خصوص قدمت دقیق این منطقه باستانی یافت نشده است. اما آثار باستانی کشف شده در این منطقه مانند کاشی های رنگارنگ و خرده سفال ها خبر از تاریخی کهن می دهند.

باستان شناسان با مشاهده تپه باستانی کهنه در این منطقه تخمین زده اند که قدمت روستای پاژ به سده های اول اسلام تا قرن دهم هجری قمری بر می گردد.

 

تصویر نقاشی از روستای پاژ

نقاشی رنگ روغن از روستای پاژ

 

حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه سرای ایرانی

فردوسی در سال 329 تا 330 هجری قمری در روستا پاژ چشم به جهان گشوده است. این شاعر ایرانی در سن 30 سالگی شروع به نگارش یکی از با ارزش ترین آثار ادبی یعنی شاهنامه فردوسی کرده است.

فردوسی 35 سال از عمر خود را صرف نگارش این مجموعه عظیم کرده است. همان طور که وی در یکی از ابیات شاهنامه چنین گفته است:

بسی رنج بردم در این سال سی                                           عجم زنده کردم بدین پارسی

پی افکندم از نظم کاخی بلند                                             که از باد و باران نیابد گزند

بناهای آباد گردد خراب                                                       ز باران و از تابش آفتاب

 

فردوسی سرانجام در سال 416 هجری قمری و در سن 86 سالگی به دیار باقی شتافت. آرامگاه کنونی فردوسی در توس و در میان باغ سرسبزی واقع شده است.

 

تصویر باغات روستای پاژ مشهد

باغات روستای پاژ

 

 روستای پاژ از دیدنی های اطراف مشهد

روستای پاژ به دلیل بافت سنتی و قرارگیری زادگاه فردوسی در آن، به عنوان یکی از مهم ترین مناطق گردشگری مشهد به شمار می رود. روستای پاژ هرساله میزبان گردشگران، باستان شناسان و تاریخ دوستان زیادی است.  

به دلیل عدم رسیدگی به این روستا قدیمی، بناهای موجود در آن به خرابه‌ای تبدیل شده است. حتی خانه ای که به گفته اهالی روستای پاژ به خانه فردوسی شهرت دارد از این قاعده مستثنای نبوده است.

البته رفتار نامناسب گردشگران و نوشتن ابیات و دل نوشته های آن ها در دیوارهای باقی مانده از این خانه، آسیب های جدی ای به این بنا قدیمی زده است.

این خانه بیشتر به دلیل سبک خاص معماری خود مورد توجه مسافران قرار می گیرد. اما به گفته باستان شناسان پیشینه تاریخی این خانه به دوران زندگی این شاعر ایران باز نمی گردد. با این حال این خانه باستانی روستا پاژ در سال 1379 هجری شمسی به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

 

تصویری از روستای پاژ

نمایی از روستای پاژ در شهر مشهد

 

در پایان...

شهر مشهد یکی از توریستی ترین شهرهای ایران است که هرساله گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. عمده دلیل سفر گردشگران به این شهر زیارت حرم امام رضا (ع) می باشد. اما روستای پاژ و آرامگاه فردوسی در شهر توس از دیگر دیدنی های شهر مشهد است.

اگر قصد اقامت در شهر مشهد و دسترسی آسان به تمام نقاط مشهد را دارید پیشنهاد می کنیم هتل الماس 2 مشهد را رزرو کنید. این هتل فاصله ای کمتر از 40 دقیقه با روستای پاژ و توس دارد. همچنین، فاصله هتل الماس 2 مشهد با حرم امام رضا (ع) کمتر از 5 دقیقه می باشد.