سفر تابستانی به قاب عکس زیبای طبیعت در آغوش ابرها


هر زمان خواستید به مازندران و دریای آن بروید یادتان باشد در مسیرتان جا‌هایی زیباتر از دریا نیز هست که از آنها بی خبر هستید و به سادگی از کنارشان می‌گذرید. خودمان را از لذت دیدن این مناطق زیبا و دیدنی محروم نکنیم.

 

 

در این روزهای گرم تابستان که در کناره دریا به دلیل شرجی بودن هوا مجال توقف را از انسان می گیرد، مازیچال آب و هوایی کوهستانی و مطبوع دارد. وجود تپه‌ها و کوه‌ها در این منطقه به گونه‌ای است که در هنگام بارندگی، مازیچال پر از ابرهایی می‌ شود که هر لحظه شکل‌ های زیبایی به خود می ‌گیرند. دهکده ای که در آن می توانید در نبود آب لوله‌کشی، برق و حتی آنتن تلفن همراه، یک زندگی بسیار متفاوت از زندگی شهری را تجربه کنید.

 

 

دهکده زیبای مازیچال با ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا در۵۰ کیلومتری شهر عباس آباد و نزدیک کلاردشت واقع شده است. چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با دیدی وسیع از رامسر تا چالوس، موقعیتی بی‌نظیر به این دهکده کوهستانی بخشیده است.

 

 

گفته شده نامگذاری مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده است. در گویش محلی مردم منطقه، مازی به معنی درخت بلوط است و چال به معنای گودال و چاله. بنابراین مازی چال به گودال‌ها و دره‌هایی مملو از درختان بلوط (مازی) اشاره دارد که از قدیم در منطقه وجود داشته اند.

 

 

برای رسیدن به این بهشت گمشده که از ابرها نیز بالاتر است باید از یکی از زیباترین جاده های جهان که پوشیده از انواع کاج و بلوط بگذرید. کمتر کسی در این شهر بسیار زیبا و قشنگ توقف می‌کند تا از جاذبه‌‌های گردشگری آن دیدن کند و لذت ببرد. اگر از جاده‌ای که از بین کلاردشت به سمت مازیچال می‌رود مسیرتان را انتخاب کنید باید حدود یک ساعتی پیاده‌روي كنيد تا به ارتفاعات مازيچال برسيد، چون به علت خاکی بودن جاده امکان تردد با ماشین کمی سخت است.

 

 

 اما توصیه می‌کنم که سختی راه را تحمل کنید کنید و به منطقه‌ای بروید که در زیبایی و طبیعت بکر دست‌کمی از بهترین مناطق دیدنی دنیا ندارد. اگر شانس با شما یار باشد و در زمانی بروید که منطقه ابری باشد، خودتان را در بالای ابر‌ها مشاهده می‌کنید، انگار بر تکه‌ای از ابر سوار شده‌اید و در آسمان در حال پرواز هستید.

 

 

در مازیچال يك قبرستان قدیمی وجود دارد که نشان از قدمت اين منطقه دارد. این منطقه در واقع از ییلاقات عباس‌آباد تنکابن بوده که روستا‌های هردوآبرود، کاظم‌کلا، سی‌بن و دراسرا را شامل می‌شود. تعداد خانوار در مازیچال کم است و به صورت مهاجر در فصل‌های گرم سال در آن زندگی می‌کنند، چون در ماههاي سرد سال به علت مرتفع بودن مازيچال و كمبود امكانات، زندگي كردن در آن كمي سخت است.

 

 

از بالاي ارتفاعات مازیچال می‌توان شهر عباس‌آباد را تماشا نمود. خصوصاً در هنگام شب که چراغ معابر و خانه‌‌‌ها روشن می‌شود، از مازیچال كه به تماشاي دوردستها بنشينيد، منظره‌ای رویایی می‌بینید که با دیدنش شور و نشاطی وصف نشدنی به آدم دست مي‌دهد.

 

 

مغازه یا فروشگاهی در منطقه وجود ندارد، به همین دلیل از غذای محلی هم در این منطقه خبری نیست، پس غذای کامل به تعداد وعده‌های لازم با خود همراه داشته باشید اما اگر به روستاییان یا گوسفندسرای آنها رسیدید، می‌توانید از آنها پنیر یا ماست بخرید.

 

 

خانه ای در مازیچال برای اجاره وجود ندارد و به همین دلیل باید شب را در یکی از هتل های کلاردشت سپری کنید.

لینک جزئیات و رزرو هتل های کلاردشت

باز بیایید به خودمان قول مردانه بدهیم که در دامن هزار رنگ این پدیده خلقت خداوند زباله و پسماند غذایی نریزیم.