عالی قاپو ، همه چیز درباره بنایی تاریخی و دیدنی در اصفهان


عالی قاپو اصفهان بنایی دیرینه و دیدنی است که دیدنش را نباید از دست داد! البته وجود چنین بنایی در اصفهان که با عنوان «نصف جهان» معروف است، چندان عجیب نیست. کاخ عالی قاپو با نمایی شگفت انگیز و معماری باشکوه ایرانی یکی از مکان های گردشگری شهر اصفهان است. مسافران بسیاری در بازه سفر خود به اصفهان بازدید از بنای تاریخی عالی قاپو را جای می دهند تا هنر و معماری ایرانی را بر چهره این بنای باستانی مشاهده کنند. اگر شما هم می خواهید از کاخ عالی قاپو در اصفهان دیدن کنید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه شوید تا باهم به اصفهان سفر کنیم و با کاخ عالی قاپو آشنا شویم.

 

تصویر زن و مرد روی دیوار بنای عالی قاپو در اصفهان

 

معماری کاخ عالی قاپو، عمارتی برای شاهان صفوی

بنای دیدنی عالی قاپو دارای معماری حیرت انگیز است؛ به طوری که از هر طرف به آن نگاه کنید، نمایی دیگر می بینید. از پشت بنا 5 طبقه، از کنار 3 طبقه و از طرف میدان نقش جهان در 2 طبقه دیده می شود. البته کاخ عالی قاپو اصفهان در مجموع با طبقه همکف 6 طبقه دارد. از بالای عمارت عالی قاپو می توانید تمام مناظر شهر اصفهان را مشاهده نمایید. عمارت عالی قاپو درابتدا بنایی ساده بوده است. به تدریج به دستور شاه عباس طبقه هایی به آن اضافه شد. این کاخ و اثر تاریخی در 5 مرحله بنا شد. در ساخت بنای تاریخی عالی قاپو استادانی بنام و معماران معروف مسجد جامع عباسی و شیخ لطف الله همکاری داشتند.

ارتفاع بنای تاریخی عالی قاپو 48 متر است.

 

عکسی از معماری باشکوه داخل عمارت عالی قاپو در شهر تاریخی اصفهان

 

پیشینه تاریخی عمارت زیبای عالی قاپو

بنای باستانی عالی قاپو در حقیقت مکانی برای اقامت شاه عباس صفوی بود. شاه عباس صفوی از عمارت عالی قاپو برای دعوت از مهمانان مهم و عالی رتبه استفاده می کرد. شاه عباس اول  در سال 973 خورشیدی دستور داد کاخ زیبای عالی قاپو ساخته شود. این رخداد پس از انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت به جای قزوین اتفاق افتاد. مینیاتورها و گچبری های عمارت عالی قاپو هنر دست هنرمندان دوره صفوی است که بسیار چشم نواز و زیباست. نام بنای عالی قاپو در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و در لیست میراث جهانی یونسکو به منزله قسمتی از میدان نقش جهان قرار دارد.

در دوره صفویان، عمارت عالی قاپو اصفهان با نام های «قصر دولت خانه» و «دولت خانه مبارکه نقش جهان» معروف بود.

 

عکسی قدیمی از عمارت تاریخی عالی قاپو

 

آستانه کاخ عالی قاپو

آستانه عمارت از جنس مرمر ساخته شده و درحقیقت، درگاهی برای ورود عابرانی بوده است که بدون اجازه شرفیابی به حضور شاه می رسیدند. این عابران در آستانه کاخ به خاک می افتادند و زمین را به نشانه احترام می بوسیدند.

کاخ عالی قاپو اصفهان کجاست؟

عمارت باشکوه عالی قاپو در بخش غربی میدان نقش جهان اصفهان و مقابل مسجد شیخ لطف الله قرار دارد.

زمان بازدید: 9 تا 16:30

 

چه کسی مینیاتورها و گچبری‌ های زیبای بنای عالی قاپو را ترسیم کرد؟

مینیاتورها و گچبری های دیدنی و شگفت انگیز کاخ عالی قاپو هنر دست رضا عباسی، هنرمند مشهور دوره صفوی است. اگر به «اتاق صوت» یا «اتاق موسیقی» در کاخ عالی قاپو سری بزنید، آثار باشکوه این هنرمند ایرانی را مشاهده خواهید کرد.

 

تصویری از نمای داخلی و شگفت انگیز عمارت عالی قاپو و نقاشی پر رمز و راز روی دیوار

سخن آخر

اگر به جاذبه های گردشگری، هنر و تاریخ ایران علاقه دارید، حتماً از بنای باستانی عالی قاپو دیدن کنید تا فرهنگ ایران را در نمایی باشکوه از دوره صفوی مشاهده نمایید. اثر دیدنی عالی قاپو در شهر زیبای اصفهان یکی از بهترین ساختمان های باستانی در استان اصفهان است که باید فرصت را غنیمت شمرد و سری به آن زد. برای اقامت در شهر تاریخی و دیدنی اصفهان پیشنهاد می کنیم فهرست هتل های اصفهان را ملاحظه نمایید و متناسب با نیاز خود بهترین هتل را با تخفیف رزرو کنید. 

منبع:  مجله تخصصی گردشگری هتل یار