معرفی جاذبه های دیدنی روستای پلکانی اشتبین در کنار رود ارس


روستای اشتبین با طبیعتی زیبا و حیرت انگیز از جمله جاذبه های توریستی و گردشگری در نزدیکی تبریز و مرز ایران و ارمنستان است که همواره مورد توجه ایرانگردان و گردشگران بوده است. روستای اشتبین بهشتی در استان آذربایجان شرقی است که در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. روستای اشتبین روستایی پلکانی در مجاورت رودخانه ارس است. اگر به شهر تبریز سفر کردید، می توانید به روستای اشتبین هم بروید. این روستا به ماسوله آذربایجان نیز معروف است و تا تبریز حدود 4 ساعت فاصله دارد، روستای اشتبین تقریباً در فاصله 143 کیلومتری از  تبریز  واقع است. با ما همراه باشید تا با روستای اشتبین، روستایی با طعم انار آشنا شوید.

مطلب مرتبط:  همه چیز در مورد بازار مظفریه تبریز، بهشت فرش ایران

 

تصویری از طبیعت زیبای روستای اشتبین

 

میوه های روستای اشتبین

این روستا به دلیل نزدیکی به دو رودخانه پر آب، بسیار سرسبز و دارای باغ های حاصلخیز فراوانی است. یکی از معروف ترین میوه های روستای اشتبین انار است. مردم مهربان روستای اشتبین با انارهای روستای اشتبین لواشک و رب انار درست می کنند که بسیار خوشمزه است. انجیرهای روستای اشتبین نیز فوق‌العاده است که برای شب های یلدا خشک می شوند و سفره های شب یلدا را زینت می دهند. گردو، آلبالو، زردآلو، زغال اخته و ازگیل و توت هم سایر میوه های خوشمزه این منطقه است.

 

عکسی از انارهای خوش‌طعم روستای اشتبین

 

معماری روستای اشتبین

روستای اشتبین بسیار دیدنی و زیباست، ستون های نقش‌دار، پنجره ها و ارسی ها در روستای اشتبین حتماً نظرتان را جلب می کند. روستای اشتبین روی شیب کوه قرار گرفته است، به همین دلیل روستای اشتبین خانه‌هایی پلکانی دارد و شبیه به ماسوله است. به همین خاطر پشت بام هر خانه در روستای اشتبین حیاط خانه همسایه‌ است. خانه های روستای اشتبین دارای بالکن یا به زبان اهالی اشتبین «آرتیرما»ست؛ فضایی خارج شده از بنا و بالای معابر روستای اشتبین. اغلب خانه ها تنوری برای پخت نان دارند. مصالح خانه های روستای اشتبین از خشت، چوب و سنگ است. خانه های قدیمی روستای اشتبین شبیه به معماری خانه های دوره صفوی و قاجار است.

 

تصویری از روستای اشتبین، روستایی دیدنی در شمال آذربایجان شرقی

 

آب و هوای روستای اشتبین

زمستان های روستای اشتبین بسیار سرد و یخبندان است و تابستان هایی خنک دارد. البته در بخش های جنوبی و کوهستانی روستای اشتبین آب و هوا سرد است، در مجاورت رود ارس آب و هوایی مرطوب در انتظارتان است و هوایی همچون شمال مطبوع و معتدل دارد که تحت تأثیر دریای خزر است.

 

 

چگونه به روستای اشتبین برویم؟

برای رسیدن به روستای اشتبین باید از جلفا، کردشت، نوردوز، سیه‌رود و سه راهی آبادی هراس عبور کنید. رود ارس در بخش شمالی روستای اشتبین و با فاصله 14 کیلومتر قرار دارد. رود هراس هم در بخش شرقی روستای اشتبین واقع است.

 

آثار باستانی و تاریخی در روستای اشتبین

در روستای اشتبین آثار باستانی و دیدنی هم وجود دارد. قدمت روستای اشتبین به دوره صفوی بازمی گردد. بهشت ماسوله‌ ای آذربایجان کهن و دیرینه است. اگر به روستای اشتبین بروید، آثار تاریخی زیر را مشاهده می کنید:

**‌ خانه سلمانزاد، خانه‌ای بسیار قدیمی و مربوط به دوران شاه طهماسب صفوی

**‌ گورستان قدیمی روستای اشتبین

**‌ کتیبه های مرمرین

** آرامگاه حکیم نباتی

چرا نام این روستا اشتبین است؟

یکی از دلایل این نام‌گذاری این است که روستای اشتبین شامل سه روستا به نام های جعفرآباد، هراس و سیاوشان می شود. درحقیقت، نام روستای اشتبین ترکیبی از کلمات «اوش» و «تبین» است. «اوش» واژه‌ای ترکی به معنای عدد 3 و «تبین» یعنی طایفه است. مردم روستای اشتبین می‌گویند چون روستای اشتبین میان سه کوه قرار دارد، نام این روستا اشتبین است. اوش یعنی عدد 3 و «تبین» معنی «میان» می‌دهد.

 

عکسی از زنان مهربان روستای اشتبین در حال پختن نان

 

توصیه می کنیم در بازه سفرتان به تبریز حتماً‌ به روستای اشتبین هم بروید و از طبیعت زیبا و آثار تاریخی و باستانی روستای اشتبین دیدن کنید. روستای اشتبین روستای انار و انجیر است، می توانید در فصل چیدن انار یا انجیر به روستای اشتبین بروید و از میوه های خوشمزه روستای اشتبین استفاده کنید.


سوالات متداول

مهمترین میوه های روستای اشتبین چیست؟

مهمترین میوه این روستا انار است. پس از آن انجیر، گردو، زغال اخته، زردآلو و آلبالو نیز از میوه های مهم این روستا محسوب می شوند.

چرا اسم این روستا اشتبین است؟

نام روستای اشتبین ترکیبی از کلمات «اوش» و «تبین» است. «اوش» واژه‌ای ترکی به معنای عدد 3 و «تبین» یعنی طایفه است.

مهمترین آثار باستانی روستای اشتبین چه نام دارد؟

آثاری همچون کتیبه های مرمرین، آرامگاه حکیم نباتی و گورستان قدیمی روستای اشتبین از مهمترین آثار باستانی این روستا هستند.

معماری روستای اشتبین چگونه است؟

روستای اشتبین به ماسوله آذربایجان معروف بوده و حیاط خانه یکی، پشت بام خانه دیگری است و در کل این خانه ها بر روی دامنه کوه ساخته شده اند.