معرفی انواع اتاق های هتل


در سراسر دنیا عوامل گوناگون سبب نام گذاری اتاق های مختلف هر هتل می شوند. از جمله مواردی که بر این نام گذاری ها مؤثرند، می توان به نوع و تعداد تخت، تعداد مهمانان اتاق، دکوراسیون اتاق، مدل مبلمان و ویژگی های به خصوص اتاق اشاره کرد. امروزه عاملی مانند تم اتاق نیز تأثیر گذار است و در نام گذاری و قیمت گذاری اتاق های هتل نقش دارد.

از جمله نکاتی که هتل ها باید به آن توجه کنند، آموزش نیروها و مسئولان خود در خصوص آگاهی از انواع اتاق های هتل و خدمات آنهاست. در این میان، مسافران و مهمانان گوناگون با خواسته های متفاوت قصد دارند در هتل اقامت می کنند. کارکنان هتل موظفند تمام خواسته های مسافران را جدی بگیرند و موضوعاتی مانند نوع تخت و خدمات مناسب را فراموش نکنند.

 امروز در این مقاله قصد داریم برخی از متداول ترین انواع اتاق های هتل را به شما معرفی کنیم. با ما در ادامه لیست انواع اتاق های هتل همراه باشید.

 • اتاق سینگل (SINGLE)

اتاق سینگل اغلب مخصوص یک مسافر یا مهمان است. در اتاق های سینگل، امکان دارد یک تخت یا دو تخت وجود داشته باشد. ابعاد اتاق های سینگل یا تک نفره، معمولاً بین 37 الی 45 متر مربع است.

 

اتاق سینگل

 

 • اتاق دبل (DOUBLE)

اتاق های دبل اغلب برای دو نفر در نظر گرفته می شوند. اتاق دبل نیز ممکن است یک یا چند تخت داشته باشد. معمولاً ابعادی بین 40 الی 45 متر مربع را برای اتاق های دبل در نظر می گیرند.

 

اتاق دبل

 

 • اتاق تریپل (TRIPLE)

اتاق تریپل در هتل ها به گونه ای طراحی شده اند تا سه مهمان بتوانند به راحتی در آن اقامت داشته باشند. اتاق های تریپل به لحاظ تعداد تخت به سه دسته تقسیم می شوند که عبارت است از سه تخت یک نفره، یک تخت دو نفره و یک تخت یک نفره، دو تخت دو نفره. اتاق های تریپل معمولاً در ابعادی بین 45 الی 65 متر مربع طراحی می شوند.

 

اتاق تریپل

 

 • اتاق کواد/چهار نفره (QUAD)

اتاق های کواد برای اقامت 4 مسافر به طور هم زمان طراحی شده اند و ممکن است دو یا چند تخت داشته باشند. متراژ اتاق های کواد یا چهار نفره، بین 70 الی 85 متر مربع است.

 

اتاق کواد

 

 • اتاق کویین (QUEEN) و اتاق کینگ(KING)

اتاق های کینگ و کویین به اتاق هایی گفته می شود که سایز تخت آنها کووین یا کینگ باشد. این اتاق ها برای اقامت یک نفر یا بیشتر مناسب می باشند. همچنین، ابعاد اتاق کینگ و کویین بین 32 الی 50 متر مربع است. اتاقی با تخت سایز کویین برای اقامت یک نفر یا بیشتر در نظر گرفته می شود.

 

اتاق کینگ

 

 • اتاق تویین (TWIN)

اتاق های تویین اغلب دارای دو تخت تک نفره می باشند که برای اقامت دو مهمان یا بیشتر مناسب هستند. اتاق های تویین معمولاً دارای ابعادی بین 32 الی 40 متر مربع می باشند.

 

اتاق تویین

 

 • اتاق هالیوود تویین (HOLLYWOOD TWIN)

اتاق های هالیوود تویین شامل دو تخت تک نفره هستند که با یک فِرِیم چوبی به خصوص به یکدیگر متصل شده اند. این نوع اتاق، اکثراً در هتل های خارج از کشور وجود دارد و برای زوج ها یا مهمان هایی که دو نفر می باشند، مناسب است. اتاق هالیوود تویین درست مانند همتای خود ابعادی بین 32 الی 40 متر مربع دارد.

 

اتاق هالیوود

 

 • اتاق دبل - دبل

اتاق های دبل – دبل معمولاً وسیع تر هستند و ظرفیت پذیرایی تا 4 مهمان را دارند. تخت های اتاق دبل – دبل به صورت دو تخت دو نفره یا سایز کویین می باشند. ابعادی که برای این نوع اتاق در نظر می گیرند، عددی بین 50 الی 70 متر مربع است.

 

اتاق دبل-دبل

 

 • اتاق استودیو (STUDIO)

در اتاق های استودیو معمولاً مبلی تعبیه شده است که قابلیت تخت شدن را دارد. برخی هتل ها یک تخت معمولی نیز در اتاق استودیو قرار می دهند. متراژ این نوع اتاق ها کوچک است و بین 25 الی 40 متر مربع می باشد.

 • سوئیت (SUITE)

با توجه به نوع سوئیت تعداد تخت ها متفاوت می باشد. نکته قابل توجه در سوئیت ها وجود یک اتاق نشیمن در کنار دیگر اتاق هاست. سوئیت ها دارای ابعادی بین 70 الی 100 متر مربع می باشند.

 

سوئیت

 

 • سوئیت جونیور/ مینی سوئیت

سوئیت جونیور یا مینی سوئیت ها اتاق های یک نفره به همراه یک تخت و یک نشیمن می باشند. در بعضی هتل ها اتاق خواب و اتاق نشمین از یکدیگر جدا هستند. مینی سوئیت ها را معمولاً در ابعادی بین 60 الی 80 متر مربع طراحی می کنند.

 

سوئیت جونیور

 

 • پرزیدنت سوییت (PRESIDENTAL/PRESIDENT SUITE)

در بین انواع اتاق های هتل، پرزیدنت سوئیت گران ترین مدل آنها محسوب می شود. درکل، در هر هتل تنها یک سوئیت پرزیدنت وجود دارد. سوئیت پرزیدنت نیز مانند سوئیت های دیگر دارای اتاق های مجزا و اتاق نشیمن می باشد. تفاوت سوئیت پرزیدنت با دیگر سوئیت ها در دکوراسیون داخلی خاص و لوکس, امکانات درجه یک و گاه یک مستخدم شخصی است. ابعاد این سوئیت بین 80 الی 350 متر مربع است.

 

پرزیدنت سوئیت

 

 • آپارتمان ها / اتاق هایی برای اقامت طولانی

این نوع از اتاق ها معمولاً در هتل آپارتمان ها یا هتل هایی به چشم می خورند  که روی مهمانان با برنامه اقامت طولانی تمرکز دارند. از جمله امکانات جالب و مهم که در این اتاق ها یافت می شود، می توان به آشپزخانه، امکانات و ابزار آشپزی، لباسشویی و... اشاره کرد. سرویس خدمات نیز تنها یک تا دو بار در هفته شامل اتاق می شود. ابعاد این اتاق ها بین 95 الی 250 متر مربع می باشد.

 • اتاق های کانکت (CONNECTING)

اتاق های کانکت به اتاق هایی گفته می شود که دو اتاق با ورودی های جداگانه دارند و با دری به یکدیگر متصل می شوند. متقاضیان این دسته از اتاق ها می توانند به راحتی و بدون ورود به راهرو بین اتاق ها جابه جا شوند. اتاق های کانکت برای بسیاری از خانواده ها انتخابی عالی محسوب می شوند. همچنین، متراژ آنها بین 30 الی 50 متر مربع می باشد.

 

اتاق کانکت

 

 • اتاق مورفی (MURPHY)

اتاق مورفی اغلب شامل یک مبل تخت خواب شو یا یک تخت مورفی (تخت هایی که به صورت کم جا در دیوار یا کمد تعبیه می شوند) می باشد. وجود چنین امکانی سبب می شود در کسری از ثانیه اتاق خواب خود را به اتاق نشیمن تغییر دهید. ابعاد اتاق های مورفی بین 20 الی 40 متر مربع است.

 • اتاق ناتوان های جسمی (DISABLED ROOM)

این اتاق ها به طور مشخص برای افراد دارای معلولیت های جسمی طراحی شده اند. براساس قوانینی که برای هتل ها تنظیم شده است، هر هتل باید تعدادی از این دست اتاق ها داشته باشد تا از تبعیض و حس تفاوت جلوگیری شود. ابعاد این اتاق ها اغلب بین 30 الی 42 متر مربع است.

 

اتاق مخصوص ناتوان های جسمی

 

 • اتاق کابانا (CABANA)         

اتاق های کابانا در لیست اتاق های خاص دسته بندی می شوند. به این صورت که معمولاً یا درست نزدیک استخر هستند یا استخر خصوصی دارند. اندازه ای که برای اتاق های کابانا در نظر می گیرند بین 30 الی 40 متر مربع است.

 • ویلا ها (VILLA)

این مورد نیز در شمار اقامتگاه های خاص است و در برخی از ریزورت ها وجود دارد. ویلاها با مجموعه ای از امکانات مانند بالکن، جکوزی، اتاق نشیمن و ... در اختیار مهمانان قرار می گیرند و مهمانان می توانند آرامشی وصف نشدنی را  در آنها تجربه کنند. ابعاد ویلاها اغلب بین 100 الی 150 متر مربع است.

جمع بندی

در آخر، باید گفت در هر کشوری و با توجه به فرهنگ های گوناگون، ممکن است برخی هتل ها به همراه اتاق هایی خاص و متفاوت طراحی و عرضه شوند. نکته ای که اهمیت دارد، مطالعه و تحقیق پیش از سفر برای داشتن تعطیلاتی بی نظیر و آسوده است.

 

 

 

 

 

برچسب ها :