معرفی شهر حریره، شهر هزار ساله جزیره کیش


جزیره کیش، تنها جزیره مرجانی جهان است که همواره مورد توجه توریست ها و گردشگران بوده است. شهر باستانی حریره، که مربوط به جزیره کیش قدیم است، قدمتی بیش 800 سال دارد. شهر باستانی حریره، در کنار سایر تفریحات جزیره کیش، به واسطه ارزش تاریخی خود، یکی از دیدنی ترین مناطق گردشگری جزیره کیش محسوب می شود. برای بازید از شهر باستانی حریره، همراه ما باشید تا تمام اطلاعات لازم و جذاب را پیرامون این شهر باستانی هزارساله در دل جزیره بی نظیر کیش را با هم بررسی کنیم...

 

شهر حریره، شهر هزار ساله کیش

 

تاریخچه شهر حریره

قرن های چهار تا ده هجری قمری، سال های اوج و دوران طلایی شهر حریره کیش محسوب می شوند. سال هایی که به واسطه پهلو گیری کشتی های فراوران، دوران اوج شلوغی جزیره کیش هم محسوب می شوند.

شهر باستانی حریره، در دوره ایلخانیان هم از ارزش ویژه برخوردار بوده است و بارها مورد بازسازی قرار می گیرد. به همین خاطر، شهر حریره تا حدود 500 سال همچنان در کانون توجهات بوده است.

به واسطه رونق شهر و موقعیت ویژه حریره در عصر طلایی اش، در کاوش های باستانی به عمل آمده از این شهر، تعدادی سکه قدیمی و آثار باستانی ارزشمند همچون ظروف چینی و ... سافت شده است.

 

شهر باستانی حریره کیش، در کتب و نسخ قدیمی به عنوان شهری پر جنب و جوش، ثروتمند، زیبا و سرسبز یاد شده است.

 

علت نامگذاری شهر باستانی حریره

همان طور که گفتیم، در بسیاری از نسخ و کتب قدیمی که  توسط گرشگران نوشته شده است، شهر باستانی حریره شهری آباد و با شکوه بوده است. به واسطه همین سرسبزی ها و آرامش موجود در دل آن، این شهر با عنوان حریره شناخته می شد.

 

علت تشکیل شهر باستانی حریره ؟؟

در دوران خاصی، جزیره کیش برحسب موقعیت ویژه خود، تبدیل به یک بندرگاه ویژه با جایگاه استثنایی می شود. به همین منظور، برای استفاده هرچه بیشتر از این فرصت، شمال جزیره کیش، برای احداث شهری بندری انتخاب می شود.

علت انتخاب این بخش از جزیره برای ساخت شهر بندری حریره، وجود ساحل صخره ای مرتفع و همچنین 3 خلیج و دماغه در این منطقه است. تمام این ویژگی ها، بخش شمالی جزیره کیش را به بهترین نقطه برای ساخت شهر حریره تبدیل می کند.

 

موقعیت ویژه شهر باستانی حریره در جزیره کیش قدیم

 

ساختار و وسعت شهر حریره

 در حال حاضر، بناهایی با سقف و پوشش سالم، در شهر حریره بسیار کم هستند؛ اما،  همچنان پس از ورود به منطقه شهر باستانی حریره، همین ساختمان های تخریب شده به جا مانده، دیدی دقیق از یک شهر یکپارچه با معماری ویژه را به شما نمایش می دهد.

وسعت خرابه ها و پست و بلندی های مربوط به شهر باستانی حریره، منطقه ای به وسعت 120 هکتار است که نماینده فعلی آن شهر عظیم و باشکوه دوران قدیم می باشد.

 

نکته جالب در مورد معماری شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره دارای بناهایی محکم از سنگ های آهکی و مرجانی است. این درحالی است که بیشتر شهرهای هم دوران شهر حریره، در ساخت بناها از خشت استفاده می شد.

ساختمان ها و بنا ها به جامانده شهر حریره، دارای دیوارهای محکم از جنس سنگ است که اغلب دیوارهای سنگی دارای روکش های گچی می باشند.

به دلیل موقعیت ویژه شهر حریره از لحاظ تجاری و اقتصادی، احتمال حمله به این شهر وجود داشته است. علت ساخت بناها با دیوارهای مستحکم، مقابله با هرگونه حمله احتمالی بوده است.

 

استحکام قابل توجه بناها در شهر باستانی حریره

 

بخش های گوناگونی و دیدنی شهر حریره

اسکله شهر حریره

بعد از ورود به شهر باستانی حریره، در کنار ساحل، چندین مسیر و راهی که به هم متصل هستند مانند یک هزارتو را مشاهده خواهید کرد. این سایت دیدنی و جذاب در شهر حریره، در دوران قدیم، اسکله شهر حریره بوده است که از دیدنی ترین سایت های موجود در این شهر باستانی است.

باوجود تخریب های گسترده، کلیت معماری اسکله شهر حریره همچنان قابل مشاهده می باشد.

 

بقایای اسکله دیدنی شهر حدیده

 

خانه اعیانی شهر باستانی حریره

خانه اعیانی شهر حریره، دارای مساحت زیادی می باشد و به واسطه همین مساحت زیاد از آن به عنوان خانه اعیانی یاد می شود. این خانه دیدنی،  شامل دو بخش می باشد. یک بخش بزرگ تر و یک بخش کوچک تر که سبک خاصی از معماری را ارائه می دهند و  که به واسطه آن، قدیمی ترین خانه در جنوب کشور است که با این سبک طراحی و ساخته شده است.

بخش های مختلف به جامانده در خانه اعیانی شامل: سکو های درب ورودی، اتاق شاه نشین و حیاط مرکزی می باشد. به احتمال خیلی زیاد باتوجه به مساحت زیاد این خانه و بخش های مختلف آن، گمان می رود، خانه اعیانی شهر حریره محل زندگی چندین خانواده بوده است.

 

خانه اعیانی، سایتی جذاب در مجموعه شهر باستانی حریره

 

حمام شهر حریره

حمام شهر تاریخی حریره، بامساحت 500 متر مربعی خود، به اعتقاد بسیاری از باستان شناسان یکی از قدیمی ترین حمام های ایران می باشد. دو خزینه بزرگ و کوچک، گرمخانه و یک انبار بخش های مختلف این حمام تاریخی می باشند.

 

بقایای شهر باستانی حریره

 

گارگاه های صنعتی شهر حریره

از دیدنی ترین سایت های موجود در شهر حریره، گارگاه های صنعتی این شهر باستانی می باشد که فرصت تماشای آن ها را هرگز نباید از دست داد.

برخی از این گارگاه ها به شکل اتاق هایی با کف های شیب دار و شیارهای خاص می باشند. پس از سال ها کاوش، به این نکته پی برده شد که این اتاقها با کف های شیب دار، برای به دست آوردن شیره خرما طراحی شده بودند.

از دیگر گارگاه های به جا مانده در شهر حریره کیش، می توان به کوره های شیشه گری موجود در این منطقه اشاره کرد. کوره هایی که از قرن های گذشته به جا مانده اند و تماشای آن ها تجربه ای فوق العاده خواهد بود.

 

 

در حال حاضر، بیشتر بخش های شهر باستانی حریره، پس از گذشت حدود 800 سال تخریب شده است. اما، باقیمانده های این شهر، همچنان باشکوه و جذاب هستند.

 

مسیر رسیدن به شهر حریره و ساعت بازدید از آن

شهر باستانی حریره در بخش شمالی جزیره کیش قرار دارد. برای رفتن به شهر حریره کیش، وارد جاده کرانه شوید و در نزدیکی مجموعه المپیک کیش، شهر باستانی حریره قرار دارد.

بازید از شهر حریره از ساعت 10 صبح تا 10 شب امکان پذیر می باشد. زمان لازم برای بازدید از تمام بخش های شهر حریره حدود 3 الی 4 ساعت می باشد.