ایرانگردی

  1. صفحه نخست
  2. ایرانگردی
  3. همه چیز درباره شهر باستانی و دیدنی کاریز کیش
text off همه چیز درباره شهر باستانی و دیدنی کاریز کیش

همه چیز درباره شهر باستانی و دیدنی کاریز کیش

بازدید: 0
تاریخ: 23 آذر 1398

شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش است. شهر دیدنی کاریز کیش شهرتی جهانی دارد و اگر بارها به جزیره کیش سفر کرده باشید، نام شهر باستانی کاریز را شنیده اید. در شهر تاریخی کاریز می توانید طبیعت زیبای جزیره کیش با هنر ایرانی را در کنار هم مشاهده نمایید. سالانه گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از شهر اسرارآمیز و حیرت انگیز کاریز کیش به مروارید خلیج فارس می آیند و از شگفتی های آن دیدن می کنند. پیشنهاد می کنیم در بازه سفر خودتان به کیش حتماً از شهر کاریز در زیر زمین و عمق 16 متری دیدن کنید. جالب است بدانید شهر زیر زمینی کاریز کیش قدمتی 2500 ساله دارد. همراه مجله گردشگری هتل یار باشید تا درباره شهر عجیب کاریز کیش بیشتر بگوییم.

مطلب مرتبط:

بهترین رستوران های کیش

 

karize-kish

تصویری از داخل شهر زیرزمینی کاریز کیش

 

چرا به شهر زیر زمینی کاریز کیش برویم؟

این شهر دیدنی با قدمت 2500 ساله نمایش هنر معماری باشکوه ایرانی است. ساختار حیرت انگیز شهر زیر زمینی کاریز کیش شکوه تمدن ایران را نشان می دهد. ویژگی های خاص بنای تاریخی شهر کاریز کیش مانند سقف مرجانی با فسیل های عجیب، هوای خنک و جریان آب این بنای باستانی را به یکی از جاذبه های مهم ایران و جهان مبدل کرده است.

دو مشخصه شهر دیدنی کاریز کیش آن را در فهرست بناهای مهم جهانی قرار می دهد: نخست، شهر کاریز کیش در تنها جزیره مرجانی جهان قرار دارد. دوم، تنها بنایی محسوب می شود که سقفی از مرجان های طبیعی و صدف های شگفت انگیز دارد!‌

تاریخچه شهر کاریز کیش

شهر کهن و تاریخی کاریز کیش در 16 متری عمق زمین قرار دارد و وسعت آن به حدود 10000 متر می رسد.  قدمت این شهر نیز حدود 2500 سال است!

نکته جالب درباره این شهر دیدنی،‌ نوع ساخت آن است؛ ایرانیان باستان به طور ماهرانه با ایجاد شیب ملایم به طول 15 متر موجب شدند آب آن برای آبیاری به راحتی جریان پیدا کند و استفاده شود.

در گذشته، مردم بومی جزیره کیش، کوزه به دوش، از شهر کاریز کیش، آب آشامیدنی تهیه می کردند. قدمت پایاب های شهر کاریز کیش نیز حدود 800 سال است؛ به ویژه در قرن های 5 و 6 هجری، زمانی که جزیره کیش مرکز تجاری دریای عمان و خلیج فارس محسوب می شد، آب آشامیدنی کیش برای کشورهای اطراف خلیج فارس بسیار ارزشمند بود.

چه چیزهایی در شهر کاریز کیش وجود دارد؟

** سنگواره های 270 و 570 میلیون ساله

** سقف دیدنی پوشیده از مرجان ها و صدف های دریایی

آنچه شهر کاریز کیش را متمایز می کند، سقف پوشیده از مرجان و صدف است. سقف مرجانی شهر تاریخی کاریز با قطری حدود هفت متر،‌ زمانی بخشی از بستر دریا بوده است. اگر سقف شهر کاریز را مشاهده کنید، صدف ها و آبزیانی را می بینید که به صورت فسیل درآمده اند. آزمایش های دانشگاه مونیخ بر بخشی از فسیل های شهر زیرزمینی کاریز کیش نشان داد این سقف حیرت انگیز حدود 53 تا 570 میلیون سال قدمت دارد.

 

عکس فسیل لاک پشت روی سقف شهر کاریز کیش

 

کاریز کیش ابتدا دو رشته آب دارد که سرچشمه آنها در مناطق باغو و صفین است. این دو رشته بعد از پیمودن مسیری معین به مکان کنونی شهر زیرزمینی کیش می رسند. سپس 3 رشته و درنهایت، یک رشته می شوند و به شهر کهن حریره می رسند. 274 چاه در مسیر عبور آب قرار دارد و 74 حلقه چاه در شهر کاریز کیش واقع است.

 

تصویری دیدنی از دیوار شهر کاریز کیش

 

در شهر کاریز کیش، اتاقک ها و دالان هایی برای سکونت مشاهده می کنید. اما درحقیقت، کاربری اصلی این مکان دیدنی و زیبا قنات یا کاریز است. همچون قنات های دیگر در مناطق کویری، کانال های شهر کاریز کیش آب را در منطقه ای وسیع و طولانی در زیر زمین جابه جا می کنند. جریان داشتن آب در زیر زمین موجب می شود آب تبخیر نشود.

آب جاری در کانال ها بر اثر باران های فصلی جمع شده است. این آب به وسیله مرجان ها تصفیه می شود و به آبی سالم،‌ خنک و قابل آشامیدن تبدیل می شود. به همین دلیل در گذشته که مردم به منابع آبی دسترسی آسان نداشته اند، بسیار ارزشمند بوده است.

عمیق ترین بخش کاریز کیش حدود 16 متر است. همان طور که می دانید جزیر کیش،‌ منطقه ای مرجانی است؛ بنابراین، این کاریز،‌ درون منطقه ای مرجانی ایجاد شده است. به همین علت وقتی در این کاریز قدم می زنید، مرجان ها و فسیل های باستانی را می بینید که میلیون ها سال قدمت دارند!

آب شهر زیرزمینی کاریز کیش از کجا تأمین می شود؟

همان طور که پیش از این گفتیم این آب نتیجه بارندگی های فصلی در منطقه است و به کمک مرجان ها تصفیه می شود. ساکنان منطقه از این آب زلال استفاده می کردند یا این آب را با کالاهای دیگر معاوضه می نمودند.

شهر زیرزمینی کاریز کیش با آب و هوایی خنک

در این شهر تاریخی، در تمام طول سال، هوای خنک جریان دارد. درنتیجه، فرقی ندارد چه زمانی برای بازید از شهر زیرزمینی بروید؛ چراکه همواره هوا خنک و دلپذیر است. همین امر موجب شده است آب در دمایی متعادل بماند و کیفیت آن برای نوشیدن کم نشود.  

 

عکسی جالب از داخل شهر کاریز کیش

 

شهر کاریز کیش در حال حاضر به مجموعه ای رفاهی و فرهنگی تبدیل شده است. اکنون در این شهر یک رستوران، فروشگاه صنایع دستی و عکاسخانه برای عکس گرفتن با لباس سنتی وجود دارد.

بخش دیگر شهر کاریز کیش نیز موزه خلیج فارس است. در این موزه می توانید مجموعه ای از مستندات تاریخی درباره خلیج فارس و زندگی در این منطقه را مشاهده کنید. همچنین، در شهر شگفت انگیز و رازآلود کاریز کیش یک مسجد تاریخی و درحقیقت، تنها مسجد مرجانی جهان نیز وجود دارد.

جاهای دیدنی نزدیک شهر کاریز کیش:

** مرکز خرید هرمز: هفت کیلومتر

** باشگاه اسب سواری: یک کیلومتر

** شهر باستانی حریره: چهار کیلومتر

** دهکده المپیک: یک کیلومتر

 

 شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از جاذبه های شگفت انگیز جزیره کیش است که بافت فسیلی،‌ سنگ های مرجانی، آب شیرین و هوای خنک و مطبوع آن موجب شده به مکانی دیدنی تبدیل شود. این مقصد گردشگری تاریخی و ارزشمند همواره هوای مطبوع و خنک دارد؛ بنابراین، تفاوتی ندارد که در چه فصلی از سال به شهر کاریز کیش می روید؛‌ چراکه همواره هوای آن دلپذیر و خنک است.

شهر زیرزمینی کاریز کیش شهری تاریخی و باستانی است که توجه گردشگران داخلی و خارجی را جلب کرده است. بازدیدکنندگان بسیاری از سراسر جهان و ایران برای بازدید از این شهر دیدنی به کیش می آیند. توصیه می کنیم اگر به کیش می روید، بازدید از شهر شگفت انگیز کاریز کیش را از دست ندهید و از این بنای تاریخی دیدن کنید.

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار

رزرو هتل های کیش

لیست قیمت
رزرو آنلاین