هر آنچه باید درمورد کاخ سعد آباد تهران بدانید!


سرزمین پارس با تاریخ چند هزار ساله گنجینه ها و مکان های شگفت انگیزی را درون خود جای داده است. آثار باستانی و جاذبه هایی که هر یک بخشی از تاریخ کشورمان را تصویرسازی کنند. تبریز و شیراز و یزد که تکلیفشان معلوم است؛ از قدیمی ترین شهرها با دیدنی هایی منحصر به فرد و بعضاً بکر و کشف نشده هستند.

اما از دیدنی های پایتخت کشورمان اطلاعاتی دارید؟ پر بازدیدترین و مشهورترین جاذبه های تهران را می شناسید؟ برج میلاد، پل طبیعت، کاخ نیاوران، کاخ گلستان، دربند، باغ پرندگان، کاخ سعدآباد، کلیساهای تهران و ... تنها بخش های کوچکی از دیدنی های پایتخت ایران هستند.

حال اگر می خواهید تا روایت یکی از مکان های موردعلاقه گردشگران خارجی و داخلی را برایتان بازگو کنیم با ما همراه باشید. امروز قصد داریم تا شما را به شمالی ترین قسمت پایتخت ببریم و تکه ای از پازل تاریخی این شهر را برایتان بچینیم.

 

تصویر جاده منتهی به کاخ های مجموعه سعد آباد تهران

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

کاخ سعدآباد، کاخی پر رمز و راز از دوران قاجاریه

کاخ سعد آباد یا همان کاخ موزه سعد آباد یکی از بزرگ ترین مجموعه کاخ ها در تهران است. دور از ذهن نیست که سعدآباد همانند دیگر کاخ ها در منطقه ای خوش آب و هوا و در وسط باغات بنا شده باشد.

ساخت این کاخ زیبا به دوران قاجاریه باز می گردد. اما کاربری آن در ابتدا بیشتر به صورت ییلاقی بوده است. کاخی برای درباریان که در برخی فصول سال در آنجا زندگی می کردند. اما کاخ سعد آباد در زمان پهلوی رنگ و بویی تازه به خود گرفت و گسترده تر از قبل شد.

 

تصویر نمای داخلی کاخ سعد آباد تهران

 

باغ و محوطه کاخ سعدآباد به حدی وسیع بود که در زمان پهلوی 18 کاخ باشکوه دیگر نیز در اطراف آن ساختند. کاخ هایی که امروزه تحت عنوان کاخ موزه های تخصصی از یکدیگر تفکیک می شوند. با این حال هر چه از وسعت و زیبایی کاخ ها و باغ اطراف این مجموع بگوییم کم است. بازدید از کاخ باشکوه سعدآباد ساعت و فصل خاصی نمی طلبد. سعدآباد تهران در هر فصلی از سال زیباست!

 

تصویر سیاه و سفید از کاخ سعد آباد تهران

 

گونه های گیاهی مجموعه کاخ موزه سعد آباد تهران

زیبایی و ظرافت معماری مجموعه کاخ های سعد آباد بدون شک یکی از اصلی ترین دلیل محبوبیت این جاذبه گردشگری است. با این وجود قرارگیری هریک از این کاخ ها در نزدیکی جاذبه های طبیعی و طبیعت زیبا شمال تهران توانسته علاقه مندان زیادی را به خود جذب کند.

از جنگل های طبیعی، باغستان میوه و موزستان گرفته تا قنات و رودخانه و گلخانه در مسیر شما قرار دارند. به نوعی می توان کاخ سعد آباد را مجموعه کاملی از جاذبه های دیدنی دانست که برای گشت و گذار در آن باید ساعت ها زمان بگذارید.

 

تصویر رودخانه ای در کاخ سعد آباد تهران

تصویر قنات مجموعه سعدآباد تهران

 

در طول زمان های مختلف درخت و درختچه ها بومی و غیربومی برای تزئین در مجموعه سعدآباد کاشته شده اند. اما در باغ های سعد آباد گونه های گیاهی زیادی مانند درخت چنار وجود دارند که دارای قدمتی چند صد ساله هستند.

بر اساس آخرین آمار رسمی باغات کاخ سعدآباد دارای پوشش چمنی بیش از 11 هکتار هستند که انواع گل و بوته ها فصلی و غیر فصلی در آن کاشته شده اند.

 

تصویر طبیعت زیبا کاخ سعد آباد تهران

 

شرایط عکاسی در کاخ سعد آباد تهران

کاخ سعد آباد تهران یکی از کامل ترین لوکیشن ها برای عکاسی محسوب می شود. رودخانه، باغ، کاخ های متفاوت، پوشش گیاهی متنوع و آب و هوای خوب منطقه قاب زیبایی را برای ثبت عکسی ناب و زیبا به ارمغان می آورد. 

 

مطالب مرتبط:

کاخ نیاوران، همه دانستنی های لازم برای بازدید

 

به روزرسانی شده در تاریخ 1399/12/25

 

معماری کاخ سعد آباد تهران

مجموعه سعد آباد تهران در شمالی ترین قسمت تهران و در زمینی به مساحت 300 هکتار واقع شده است. 180 هکتار از این زمین به باغات، گلخانه ها و قنات های مجموعه اختصاص دارد. در 110 هکتار آن نیز کاخ ها و عمارت های سعدآباد قرار دارند.

کاخ سعد آباد در طی سال ها مختلف و به دست استادکاران و مهندسان برجسته ایرانی و خارجی ساخته شده است. سبک طراحی کاخ ها تلفیقی از معماری سنتی ایران و معماری اروپایی است.

 

عکس جاده داخل کاخ سعد آباد تهران

 

بخش های مختلف کاخ سعد آباد تهران

همان طور که پیش تر گفتیم کاخ سعد آباد در دوران پهلوی رنگ و بویی تازه به خود گرفت و چندین کاخ به آن اضافه شد. کاخ هایی که امروزه تحت عنوان کاخ موزه های سعد آباد برای نمایش آثار و اسناد تاریخی آن دوران به روی عموم مردم باز شده است.

کاخ های مجموعه سعد آباد به شرح زیر است:

 • کاخ سبز
 • کاخ ملت یا کاخ سفید
 • موزه نگارستان
 • موزه برادران امیدوار
 • موزه خط و کتابت میرعماد
 • موزه چهره های ماندگار
 • موزه ظرف
 • موزه استاد بهزاد
 • مووزه مردم شناسی
 • موزه هنر های زیبا
 • موزه مینیاتور استاد آبکار
 • موزه نظامی
 • موزه آب

 

تصویر ماشین های قدیمی موجود در کاخ سعد آباد تهران

تصویر ماشین های آنتیک مجموعه سعدآباد

 

کاخ سفید یا کاخ ملت

کاخ سفید که در زمان هایی اقامتگاه ییلاقی شاهان بود، بزرگ ترین کاخ مجموعه سعد آباد است. مهندسان و هنرمندان برجسته ای چون مهندس خرسندی، حسین کاشی، غلامرضا پهلوان، مهندس بوریس روسی، عبد الکریم شیخان و ... در ساخت و طراحی کاخ ملت (کاخ ابیض) نقش داشته اند.

با قدم گذاشتن به محوطه کاخ سفید اولین چیزی که به چشم می خورد مجسمه چکمه های رضاخان و مجسمه آرش کمانگیر است. با گذر از پله های کاخ سفید و رسیدن به ورودی چهار ستون زیبا مشاهده می کنید. ستون هایی که به سبک معماری رومی و در اوج زیبایی ساخته شده اند.

 

تصویر یکی از کاخ های سعد آباد

 

تالار انتظار، سالن بیلیارد، تالار پذیرایی، اتاق کار محمدرضا شاه، اتاق فرح دیبا، تالار تشریفات، اتاق استراحت و تالار نشیمن بخش های داخلی این کاخ زیبا را تشکیل می دهند. در جای جای این کاخ نقاشی های زیبا یونانی، فرش های دستباف ابریشمی و تزئینات مجلل به چشم می خورد.

 

تصویر داخل کاخ ملت یا کاخ سفید سعد آباد

 

کاخ سبز ملقب به کاخ مرمر

برای ساخت کاخ سبز از سنگ های سبز و سنگ مرمر استفاده شده است. کاخ سبز یا همان کاخ شهنواد توسط میرزا جعفر کاشی و چندین هنرمند برجسته ایرانی طی 7 سال ساخته شده است.

برای تزئین کاخ مرمر از کاشی کاری، گچبری و آیینه کاری استفاد شده است. همچنین استاد حسین بهزاد و شاگردانش مسئول تذهیب دیواره ها و خاتم کاری نمای داخلی کاخ سبز بوده اند.

تالار آیینه، اتاق انتظار، پله ورودی، اتاق کار، اتاق خواب و اتاق غذاخوری بخش های داخلی این کاخ زیبا را تشکیل می دهند.

 

تصویر یکی از اتاق های کاخ سبز سعد آباد

 

کاخ شمس العماره

از دیگر کاخ های مشهور مجموعه سعد آباد می توان به کاخ شمس اشاره کرد. ساخت این بنا چیزی در حدود 4 سال به طول انجامید. معماری کاخ شمس تلفیقی از معماری اروپایی، آلمانی و معماری اصیل ایرانی (ساسانیان) است.

کاخ شمس متعلق به خواهر بزرگتر محمدرضا شاه بوده که پس از نقل مکان وی تبدیل به کاخی برای نگهداری هدایای سلطنتی شده است. امروزه از کاخ شمس با عنوان موزه لباس های سلطنتی یاد می شود. در طبقات مختلف کاخ شمس پوشاک و عکس های مختلف از دوران قاجاریه به نمایش عموم در آمده است.

 

تصویر پوشاک سلطنتی در کاخ شمس العماره سعد آباد

 

موقعیت جغرافیایی مجموعه سعد آباد تهران

برای رسیدن به کاخ سعدآباد می توانید از مترو، BRT و تاکسی استفاده کنید. از هر نقطه ای از تهران که هستید کافی است ابتدا خودتان را به میدان تجریش برسانید.

نزدیک ترین ایستگاه مترو به کاخ سعد آباد تهران، مترو تجریش واقع در خط 1 ایستگاه مترو شهر تهران است. پس از پیاده شدن از مترو می توانید خودتان را به میدان تجریش رسانده و به سمت تاکسی های زرد رنگ بروید. باقی مسیر را می توانید با استفاده از تاکسی های منتهی به میدان دربند طی کنید.

 

 

اما اگر اهل پیاده روی هستید می توانید بعد از پیاده شدن از مترو این مسیر را در پیش بگیرید:

مسیر پیاده روی: بعد از گذر از میدان تجریش به سمت خیابان سعد آباد ببروید. کمی بالاتر از مرکز خرید ارگ تهران به سمت خیابان سمت بروید. دومین خیابان در مسیرتان خیابان جوادیان است. مسیر مستقیم را در پیش گرفته و به محض رسیدن به خیابان طاهری به سمت راست خیابان حرکت کنید.مسیر مستقیم را در پیش بگیرید تا به مجموعه کاخ سعدآباد برسید.

مسیر پیاده روی شما کمتر از 20 دقیقه طول می کشد اما زیبایی مسیر و درختان سر به فلک کشیده این خیابان ها قدیمی لذتی وصف نشدنی در وجودتان تزریق می کند.

 

تصویر طبیعت زیبای کاخ سعد آباد تهران

تصویر کاخ سعدآباد در پاییز

 

نمایی از یکی از کاخ های مجموعه سعد آباد تهران

 

آدرس کاخ سعد آباد: تهران- خیابان ولیعصر- خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)- انتهای خیابان شهید کمال طاهری

ساعت بازدید از کاخ سعد آباد تهران:

 نیمه اول سال (شنبه تا جمعه) از ساعت 9:00 تا 18:45

نیمه دوم سال (شنبه تا جمعه) از ساعت 8:30 تا 17:00

*توجه داشته باشید که گیشه فروش بلیت تا یک ساعت قبل از تعطیلی مجموعه فعالیت می کند. همچنین برای تهیه بلیط مجموعه کارت بانکی به همراه داشته باشید.

قیمت بلیت ورودی و کاخ های مجموعه سعدآباد:

ورودی مجموعه 5000 تومان

بلیت ورودی تمامی موزه ها 4000 تومان ( قیمت کاخ موزه سبز و کاخ موزه ملت 5000 تومان است.)

 

تصویر داخل یکی از کاخ موزه های سعد آباد تهران

نمای داخلی یکی از کاخ موزه های سعدآباد

 

 

از سری مطالب خانه های قدیمی در ایران:

راهنمای بازدید از خانه فاموری تهران

 

سؤالات متداول

آیا برای بازدید از کاخ سعدآباد باید مبلغی بپردازیم؟

بله برای بازدید از مجموعه سعد آباد باید مبلغی به عنوان ورودی بپردازید. علاوه بر آن هزینه بازدید از هر یک از کاخ ها نیز به صورت مجزا است. فراموش نکنید که کارت بانکی همراه خود داشته باشید.

 

کاخ سعد آباد کجاست؟

کاخ سعدآباد واقع در تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری می باشد.

 

نزدیک ترین دیدنی ها به کاخ سعد آباد کجاست؟

نزدیک ترین جاذبه های طبیعی به کاخ سعد آباد تهران عبارتند از دربند، کاخ نیاوران، بوستان آذربایجان گلاب دره و ...

 

تصویر کاخ های سعد آباد تهران

 

در پایان

کاخ سعدآباد تهران مجموعه کاملی از کاخ موزه های مهمی از کشورمان را دررون خود جای داده است. کاخ هایی که هر یک در دل طبیعت بنا شدند و تصویر زیبایی را رقم زدند. این کاخ نه تنها از لحاظ تاریخی بلکه از لحاظ پوشش گیاهی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تجربه گشت و گذار و عکاسی در این مجموعه چیزی نیست که به این راحتی ها از ذهنتان پاک شود. نظر شما در مورد کاخ سعد آباد چیست؟