خانه داروغه مشهد ، راهنمای جامع بازدید


خانه داروغه مشهد ، خانه ای دیدنی و یکی از اماکن مهم گردشگری ایران است؛ نمایی باشکوه با معماری زیبای شرقی. خانه داروغه مشهد مکانی تاریخی است برای علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ ایران، با مجله گردشگری هتل یارهمراه باشید تا از خانه داروغه مشهد برایتان بگوییم.

تاریخچه خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد به دستور یوسف خان هراتی، اولین رئیس نظمیه پس از مشروطه، ساخته شد. خانه داروغه یکی از آثار معروف و دیدنی دوره قاجار است که در سال های اخیر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

تصویر حوض خانه داروغه مشهد

تصویر حوض سنتی و زیبای خانه داروغه مشهد

 

اگر به دنبال مکانی برای اقامت در مشهد هم هستید و می خواهید از بهترین امکانات و خدمات برخوردار شوید، ‌توصیه می کنیم هتل درویشی مشهد را رزرو کنید. هتل درویشی مشهد در فاصله ای نزدیک با  خانه داروغه مشهد و دیگر اماکن مهم مشهد قرار دارد؛ یعنی حدود 10 دقیقه زمان کافی است تا از هتل درویشی به خانه داروغه برسید. همچنین، می توانید هتل درویشی مشهد را با بهترین قیمت و تخفیف در سایت هتل یار رزرو کنید و از سفرتان لذت ببرید.

 

معماری خانه داروغه مشهد

این اثر تاریخی دوران قاجار در حدود 1100 متر مربع مساحت داشته است و از نظر معماری با طرح های معماری روسی بی شباهت نیست؛ به طوری که نشانه های معماری روسی را در تزئینات چوبی سقف، کاشی های 7 رنگ، فرشته ها و شیرهای بالدار و تندیس های قالبی و گچی می توانید  مشاهده کنید. همچنین، نمای تراس و پله های دوطرفه نیز شبیه به معماری روسی طراحی شده اند.

 

تصویر نمای داخلی خانه داروغه مشهد

تصویر نمای داخلی خانه داروغه مشهد

 

قسمت های مختلف خانه داروغه مشهد

خانه داروغه را می توان در فهرست نخستین ها قرار داد؛ چراکه نخستین حمام اختصاصی و شومینه مشهد در این بنا ساخته شد. در آن دوره،‌ هنوز حمام اختصاصی وجود نداشت و مردم به حمام عمومی می رفتند.

نکته جالب در مورد خانه داروغه مشهد، قرارگیری آن در کوچه داروغه است. در این کوچه، دو بنای دیگر وجود دارد که در گذشته به هم متصل بوده اند؛ به طوری که ساکنان آن از طریق راه ارتباطی دو بنا به راحتی در هردو خانه رفت و آمد می کردند و از خانه ای به خانه دیگر وارد می شدند.

قسمت های دیگر خانه داروغه:

** سرداب

** ضلع غلام رو

** مطبخ

** حوض سنتی

** ضلع های نشیمن

** دو طبقه نانوایی

** اتاق های بادگیر

شاید برایتان جالب باشد بدانید خانه داروغه مشهد دو بخش تابستان نشین و زمستان نشین دارد. طراحی عجیب و منحصربه فرد خانه داروغه به گونه ای است که با کمک انرژی باد، آب و خورشید نیازهای اساسی ساکنان تأمین می شده است.

در قسمت زمستان نشین خانه داروغه می توانید مطبخ را مشاهده کنید. در بخش زیرزمین نیز وسایل گرماساز قرار دارد تا به کمک آنها دمای خانه مطبوع و گرم شود.

از عجایب قابل توجه دیگر خانه داروغه مشهد، بخاری برقی و پنجره های دوجداره است. در قسمت تابستان نشین، نیز حوض آب زیبا و سنتی و اتاق های بادگیر را مشاهده می کنید که فضای خانه را در فصل تابستان خنک و دلپذیر می کنند.

کاربری خانه داروغه مشهد

درگذشته های دور، خانه داروغه برای برگزاری پذیرایی های رسمی استفاده می شده است. بعد از آن نیز تا سه دهه گذشته به دست ورثه یوسف خان بود. سال 1366، خانه داروغه به یکی از هیئت های مذهبی یزد فروخته شد. اما مدتی است شهرداری مشهد آن را خریداری و بازسازی کرده است.

بازسازی خانه داروغه مشهد

خانه داروغه در سال 1391 بازسازی شد و در فهرست آثار مورد حفاظت سازمان میراث فرهنگی یونسکو، رتبه سیزدهم را گرفت.

خانه داروغه کجاست؟

خانه دیدنی و تاریخی داروغه در بافت اطراف حرم مطهر و خیابان نواب صفوی قرار دارد.

آدرس خانه داروغه: خراسان، مشهد، محله قبرمیر، خیابان نواب، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه.

ساعت بازدید: همه روزه غیر از ایام تعطیل از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر و  4 تا 7 عصر.

 

سخن آخر

خانه داروغه مشهد یکی از آثار بی نظیر تاریخی ایران است. در این بخش از مجله گردشگری هتل یار تلاش کردیم خانه داروغه مشهد را معرفی کنیم. پیشنهاد می کنیم در سفرتان به مشهد مقدس حتماً به خانه داروغه سری بزنید و از این خانه باستانی و معماری ایرانی دیدن کنید و لذت ببرید.

مطلب پیشنهادی:

** سوغاتی های مشهد