جاهای دیدنی شاندیز مشهد ، راهنمای کامل بازدید


جاهای دیدنی شاندیز مشهد بسیار زیاد است، به همین علت گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. شاید بتوان گفت یکی از جاهای دیدنی شاندیز مشهد که خوشمزه هم هست، رستوران هایی است که در آنها از شما با شیشلیک پذیرایی می کنند. با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی شاندیز بیشتر آشنا شوید. اگر به دنبال مکان اقامتی مناسب هم هستید، می توانید پیشنهادهای ویژه هتل یار را ملاحظه نمایید و با تخفیف هتل مورد نظرتان را در مشهد رزرو نمایید.

اگر به دنبال هتلی لوکس با طراحی شگفت انگیز و متفاوت در مشهد هستید، پیشنهاد ویژه ما به شما هتل درویشی مشهد است. هتل درویشی مشهد را می توانید در سایت هتل یار با کمترین قیمت و بیشترین نرخ تخفیف رزرو کنید و از سفر خود لذت ببرید.

 

رستوران پدیده شاندیز از جمله جاهای دیدنی شاندیز با شیشلیک معروف

جاهای دیدنی شاندیز فقط شامل مکان های دیدنی طبیعی و تاریخی نیست، بلکه جاهای دیدنی شاندیز شامل خوشمزه های شاندیز مشهد هم هست. همان طور که می دانید شیشلیک شاندیز مشهد بسیار معروف است، کبابی خوش طعم و لذیذ با 6 تکه از گوشت گوسفند. می توانید کباب خوشمزه شاندیز را در رستوران پدیده شاندیز، از جمله جاهای دیدنی شاندیز، میل نمایید.

 

یکی از جاهای دیدنی خوشمزه شاندیز مشهد، رستوران های شاندیز با شیشلیک های فوق العاده است

 

جاهای دیدنی شاندیز مشهد و مکان های تاریخی

از جمله جاهای دیدنی شاندیز، مکان های تاریخی و باستانی است. شکوه تمدن ایرانی را می توانید در آثار باستانی شاندیز مشهد مشاهده نمایید.

 

جاهای دیدنی شاندیز و سنگ نگاره شترسنگ، طرحی از اعماق تاریخ

 

لیست مکان های تاریخی در فهرست جاهای دیدنی شاندیز

_  مسجد جامع شاندیز مشهد

_‌  ‌ دژ کهن شاندیز

_‌ روستای ابرده

_‌ رباط ویرانی شاندیز

_‌ قلعه باستانی شاهان دژ از جمله جاهای دیدنی شاندیز

_‌ اخی علی قتلقشاه شاندیز

_‌ موزه باستانی رباط ویرانی

_‌ آرامگاه شیخ حافظ ابردهی

_‌  سنگ نگاره شترسنگ

 

جاهای دیدنی شاندیز،  مکان های تفریحی و جاذبه های طبیعی

اگر به شهر مقدس مشهد سفر کرده اید و تصمیم دارید به جاهای دیدنی شاندیز هم سری بزنید، پیشنهاد می کنیم به جاهای تفریحی شاندیز مشهد هم بروید و از جاهای تفریحی شاندیز نیز دیدن کنید.

 

   رستوران معلق شاندیز مشهد در لیست جاهای دیدنی شاندیز

 

در ادامه فهرستی از جاهای دیدنی شاندیز و جاذبه های تفریحی و طبیعی شاندیز مشهد پیش رویتان قرار می دهیم تا به راحتی مکان مورد پسندتان را انتخاب نمایید و از جاهای دیدنی شاندیز دیدن کنید:

**‌ خیابان آبشار شاندیز از جمله جاهای دیدنی شاندیز با طبیعتی زیبا

**‌ درخت چنار شاندیز

**‌ روستاهای زیبا و سبز زشک و ابرده شاندیز، برای کسانی که به دنبال جاهای دیدنی و طبیعت بکر شاندیز هستند.

**‌ پارک جنگلی شاندیز مشهد از جاهای دیدنی و زیبای شاندیز

**‌ پیست اسکی ابرده شیرباد برای علاقه مندان به هیجان در فهرست جاهای دیدنی شاندیز

**‌ مرکز خرید پدیده شاندیز 

**‌ تله کابین زشک شاندیز

**‌ رصدخانه نجوم شاندیز

**‌‌ پیست موتورسواری شاندیز

 

جاهای دیدنی شاندیز و خرید سوغاتی 

اگر می خواهید به جاهای دیدنی شاندیز مشهد بروید و سوغاتی هم بخرید، می توانید از صنایع دستی زیبای این شهر خریداری نمایید. صنایع دستی شاندیز مشهد شامل ارغوان بافی، فیروزه تراشی، نمدبافی و گلیم می شود. این سوغاتی های زیبا هنر دست هنرمندان شهر شاندیز است که طرفداران بسیاری دارد و در جاهای دیدنی شاندیز مشهد حتماً نمونه هایی از آنها را خواهید دید.

 

تصویر هنرمند ارغوان باف، شاندیز  مشهد

 

چه زمانی به شاندیز برویم؟

از فصل بهار تا آخر تابستان بهترین زمان برای سفر به شهر شاندیز و بازدید از جاهای دیدنی شاندیز است؛ چراکه شاندیز شهری کوهستانی محسوب می شود و زمستان و پاییز سردی دارد، اما اگر زمستان سرزمین های کوهستانی را دوست دارید، توصیه می کنیم به شهر کوهستانی شاندیز بروید و از زیبایی ها و هوای فوق العاده جاهای دیدنی شاندیز در زمستان استفاده کنید.

 

  تصویری از طبیعت شاندیز در فهرست جاهای دیدنی شاندیز مشهد در فصل پاییز

 

چطور به شاندیز مشهد برویم؟

شاندیز حدود 30 کیلومتر از شهر مشهد فاصله دارد. اگر بخواهید با ماشین به شاندیز بروید و جاهای دیدنی شاندیز مشهد را ببینید حدود 45 دقیقه طول می کشد تا به شاندیز برسید. البته با مترو هم می توانید به شاندیز بروید. کافی است به مترو میدان بسیج بروید و از آنجا به ایستگاه وکیل آباد خود را برسانید، سپس با تاکسی به شاندیز بروید.

شاندیز کجاست؟

شاندیز شهری با آب و هوای ییلاقی و جاهای دیدنی بسیار در 30 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. شاندیز مشهد،‌ در گذشته،‌ با نام های شاه دیز و شاه دژ معروف بوده است. طی 80 سال گذشته و همراه با رشد جمعیت در شاندیز  به شهری مهم در استان خراسان رضوی مبدل شده است. شاندیز دارای 15 هزار نفر جمعیت است و مساحت آن به 3800 کیلومتر مربع می رسد. میانگین دمای شاندیز 25 درجه سانتی گراد است و در فصل زمستان به منفی 5 درجه نیز می رسد.

موقعیت مکانی و جغرافیایی شاندیز مشهد

شاندیز مشهد از غرب با گلمکان و چناران، از شمال با میان ولایت، از شرق با طرقبه و ‌از جنوب با نیشابور، همسایگی دارد.

علت نامگذاری شاندیز و تاریخچه آن

منطقه شاندیز در دوران پیش از اسلام نیز خالی از سکنه نبوده است! آب و هوای خوب شاندیز همواره مهاجران و گردشگران را جذب می کرده است. در زمان قاجار،‌قلعه شاهان دژ به دستور حسام السلطنه،‌ به علت نافرمانی مردم شاندیز به توپ بسته شد!‌

درباره نامگذاری شاندیز، داستان های مختلف وجود دارد. مردم شهر شاندیز برای نجات جان خود در برابر حمله های راهزنان و جنگ های محلی به قلعه  شاه دژ پناه بردند! ازآنجاکه ظرفیت قلعه محدود بود، به تدریج مردم در حومه قلعه شاه دژ‌ نیز ساکن شدند و کم کم شهر شاندیز را به وجود آوردند.

طبیعت زیبای شاندیز 

شاندیز منطقه ای کوهستانی و زیباست،‌ جریان آرامش بخش و دیدنی رودها، درختان رو به آسمان، درختچه ها و گل ها، همه و همه شما را ترغیب می کنند تا به شاندیز مشهد بروید و از چشم انداز و مناظر شگفت انگیز شاندیز مشهد لذت ببرید.

رودخانه های پرآب شاندیز مشهد

رودهای گوناگون در شاندیز مشهد تنها بخشی از جاذبه های گردشگری شاندیز مشهد هستند؛ رودهایی مانند زشک، کنگ، مایان، جاغرق و مغان.

این رودخانه های دیدنی و آرامش بخش در ارتفاعات و بخش جنوبی شاندیز مشهد در جریان هستند و در ایجاد آب و هوای ییلاقی  و خنک شاندیز مشهد مؤثر هستند.

لیست بهترین رستوران ها در شاندیز مشهد 

** رستوران ارم شاندیز

** رستوران پدیده شاندیز

** رستوران مهرگان شاندیز

** رستوران باغ سالار شاندیز

**‌رستوران تفریحی دیز شاندیز

**‌رستوران حسن شیشلیکی شاندیز مشهد

** رستوران تخت جمشید شاندیز

لیست سوغاتی های شاندیز مشهد

1.‌ پوستین دوزی

یکی از صنایع دستی زیبا و معروف شاندیز مشهد، پوستین دوزی است که برای تولید چکمه، کیف و کفش به کار می رود.

2.‌ سنگ تراشی

ظروف سنگی شاندیز مشهد معروف هستند. نمی شود به شاندیز مشهد بروید و  ظروف سنگی شاندیز را نخرید.

3.‌ نمدبافی شاندیز مشهد

یکی از سوغاتی های بسیار زیبا در شاندیز مشهد، نمد است. نمدها با پشم گوسفند درست می شوند و برای بیماران مبتلا به استخوان درد و روماتیسم، اثر درمانی دارند.

4. آینه کاری شاندیز مشهد

هنر آینه کاری در جهان شهرت دارد. نمونه بی نظیر آن را می توانید در تالارها و شبستان های حرم مطهر امام رضا (ع) مشاهده نمایید.

5.‌ ارغوان بافی

این محصول زیبا در شاندیز مشهد با چوب درختی خاص درست می شود. سبدهای زیبا و ظروف دیگر چوبی ساخته شده به دست هنرمندان ارغوان باف شاندیز مشهد طرفداران بسیاری دارد.

از دیگر سوغاتی های شاندیز مشهد می توان به زیورآلات ساخته شده با سنگ فیروزه، گلیم بافی و فرش اشاره کرد.

سخن آخر

جاهای دیدنی شاندیز مشهد را در این مقاله از مجله گردشگری و ایرانگردی هتل یار معرفی کردیم تا اگر تصمیم گرفتید به شهر مقدس مشهد بروید و به گشت و گذار بپردازید، با استفاده از فهرست بالا بتوانید به راحتی برنامه ریزی کنید و به جاهای دیدنی شاندیز سری بزنید و از سفر خود لذت ببرید.

 

منبع: مجله تخصصی گردشگری هتل یار