ایرانگردی

 1. صفحه نخست
 2. ایرانگردی
 3. جالب ترین دانستنی ها درباره شهر شیراز با عکس
text off جالب ترین دانستنی ها درباره شهر شیراز با عکس

جالب ترین دانستنی ها درباره شهر شیراز با عکس

بازدید: 0
تاریخ: 2 اردیبهشت 1398

نام شيراز برای همه ما تداعی کننده اشعار زیبا و دل انگیز شاعران بزرگی همچون سعدی و حافظ است. اما این شهر زیبا و اسرارآمیز، نکات جالب دیگری در سینه دارد که بآشنایی با آن ها بسیار جذاب خواهد بود.

شیراز که به شهر شعر و ادب نیز شهرت دارد، در لیست مقاصد سفر جز اولین اولویت های گردشگران مختلف می باشد. در سالیان اخیر اقامتگاه ها و بومگردی های بسیار زیبایی در این شهر ساخته شده است که نظر مسافران را از نقاط مختلف کشور جذب می کند. اگر شما هم قصد سفر به این شهر دیدنی را دارید، بهترین هتل های شیراز با خدمات درجه یک و بی نظیر خود پذیرای شما خواهند بود تا اقامتی به یادماندنی برایتان رقم بزنند.

خوشا شيراز و وضع بی ‌مثالش     خداوندا نگه دار از زوالش

شهر شیراز به چه چیزی معروف است؟

این شهر زیبا در اردیبهشت، به معنای واقعی، بهشت را به استان فارس ارمغان می آورد. به همین دلیل 15 اردیبهشت به عنوان روز شيراز نام گذاری شده است. مردم شیراز نیز بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند که کمک می کنند خاطرات خوشی از حضور در کنارشان رقم بخورد. هر مسافری که در فصل بهار از این شهر تاریخی دیدن کرده باشد، پیشنهاد می دهد با رزرو هتل های شیراز این اوقات به یادماندنی را تجربه کنید. پس حتما استان فارس و شيراز را در اولویت لیست سفر خود قرار دهید و با عزیزانتان از مکان های دیدنی آن بازدید کنید.

اولین های شهر زیبای شيراز

حتما برای شما هم جالب است که بدانید مرکز استان فارس، در چه مواردی رتبه اولین را به خود اختصاص داده است. با یک تحقیق درباره شهر شیراز متوجه می شوید که در دوران مختلف نقش های مهم و تاثیرگذاری برای کشور پهناور ایران ایفا کرده است.

 • اولین شهر از نظر داشتن بیش ترین عنوان پایتخت ایران در دوره های مختلف تاریخی
 • اولین شبکه تلویزیونی 24 ساعته محلی متعلق به استان فارس (شیراز) می باشد.
 • اولین شهر ایران که شرکت حمل و نقل اتوبوس‌ رانی شهری در آن فعال شد.

10 دانستنی جالب در مورد شیراز، مرکز استان فارس

سوال درمورد شهر شیراز

به دلیل اهمیت تاریخی این شهر بزرگ، بسیاری از امکانات و خدمات شهری پیشرفته ابتدا وارد آن شده است.

 • دومین فرودگاه بین الملل ایران در شيراز افتتاح شده است.
 • شیراز صاحب دومین پیست اسکی بین المللی ایران می باشد.
 • بعد از تهران و تبریز، سومین شهرداری ایران در شیراز تاسیس شد. (سال ۱۲۹۶)
 • دانشگاه های شيراز جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور می باشند. (رتبه‌ی سوم میان دانشگاه‌ های ایران)
 • شیراز جز 5 شهر برتر ایران برای اقامت و گردشگری است. وجود هتل های متعدد و با کیفیت 5 ستاره، چهار ستاره و سه ستاره در شهر شيراز، اقامتی لذت بخش و به یادماندنی را برای شما خلق خواهند کرد.
 • شهر دوشنبه‌ تاجیکستان، نیکوزیای قبرس، چونگ کینگ چین و وایمار آلمان خواهر خوانده‌ های شیراز هستند.
 • پیشینه این شهر تاریخی به دوران ساسانیان می رسد.
 • شيراز در زمان های گذشته به شکل یک دایره منظم بوده و اطراف آن برج ها و حصار های گوناگونی داشته است. سپس داخل شهر شیراز به 11 بخش مختلف تقسیم می شد.

لقب شهر شیراز چیست؟

جالب ترین سوال در مورد مرکز استان فارس این است که: شیراز به چی معروفه؟ بهتر است بدانید که در طول تاریخ القاب مختلفی به این شهر دیدنی داده شده است. تیراسیس،‌ سیراسیس، شیرازیس یا سیراجیس، از نخستین نام های این شهر متمدن بوده است. برخی از تاریخ نویسان بر مبنای اشعار شاهنامه این باور را دارند که نام شهر شيراز از فرزند تهمورث گرفته شده است.

شیراز شهر راز است و نام این دیار در گذشته شهر راز بوده و به مرور زمان به شیراز تبدیل شده است. شهر طرب و ناز، دیگر لقب آن به شمار می‌آید و از قدیم به دارالعلم نیز مشهور بوده است. این شهر زیبا و تاریخی، به دلیل وجود باغ و بوستان های زیبای آن شهرت جهانی یافته و به شهر گل و بلبل و بهار نارنج شهرت پیدا کرد. شیراز نامزد دریافت لقب دومین شهر ادبی جهان از سوی یونسکو بوده است، اما متاسفانه این عنوان به ملبورن در استرالیا رسید.

تاریخچه شهر شیراز با قدمت چند هزار ساله

شيراز یکی از قدیمی ‌ترین شهرهای ایران است که قدمت آن به قرن اول هجری باز می ‌گردد. به روایتی در گذشته‌، قلعه ‌ای در محل کنونی این شهر وجود داشته که به نام شیراز معروف بوده است. از همین رو، بنیان‌گذاران شیرازی، نام همان قلعه را روی شهر گذاشته‌ اند. مرکز استان فارس با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع، جز معدود شهرهایی بوده که از حمله ویرانگر مغول و قتل عام تیمور در امان می ماند.

جالب است بدانید علت این در امان ماندن، پرداخت مالیات به مغولان توسط حکمرانان محلی بوده است. شيراز پس از فتح استان فارس توسط اعراب به پایگاه و مقر دولت تبدیل می شود و به مدت 2 قرن ( 200 سال ) اعراب بر آن حکومت می کردند. این شهر زیبا در سال 1180 قمری، پس از حمله افغان ها، توسط کریم خان زند به عنوان پایتخت اعلام می شود.

بازار وکیل شیراز، یکی از بهترین و قدیمی ترین بازارهای شهر شیراز؛ تجربه ای متفاوت!

6 جای دیدنی شیراز، شهر نارنج و ترنج

جای دیدنی شیراز

به دلیل محبوبیت و شهرت این شهر زیبا کمتر کسی هست که نداند شيراز جز کدام استان است و چه دیدنی هایی دارد. جاهای دیدنی این شهر تاریخی به اندازه ای هست که می توانید روزها به گردش و بازدید بپردازید و هر بار از شگفتی های آن متعجب و متحیر شوید. از جمله اماکن جذاب و دیدنی شهر شیراز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

خوشا تفرج نوروز خاصه در شیراز      که برکند دل مرد مسافر از وطنش

سعدیه (آرامگاه سعدی)

این مکان زیبا جایی است که سعدی اواخر عمر خود را گذرانده و پس از مرگ هم در همان جا به خاک سپرده شد. آرامگاه سعدی یکی از مشهورترین جاهای دیدنی شیراز می باشد که همیشه مورد توجه گردشگران به ویژه اهالی شعر و ادب بوده است. حال و هوای خاص فضای آن هر مسافری را مجذوب خود می کند و ستون‌های افراشته و کاشی‌های لاجوردی، دل هر بیننده ‌ای را می ‌برد.

آدرس سعدیه: شیراز، انتهای خیابان بوستان، کنار باغ دلگشا

حافظیه (آرامگاه حافظ)

شیراز ۶۵ سال بعد از درگذشت حافظ به دست وزیر حاکم آن زمان ساخته می شود و در طول سال ها، مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. حافظیه از مشهورترین جاهای دیدنی استان فارس در شیراز است که به خاطر وجود آرامگاه حافظ در آن بسیار محبوب می باشد.

حافظیه با شهرت جهانی اش، سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به شهر شيراز جذب می کند که البته فقط به آرامگاه حافظ محدود نمی ‌شود و بخش ‌های مختلفی دارد که از معماری و فضای سبزی بسیار زیبایی برخوردار است. آرامگاه خواجه شمس ‌الدین محمد حافظ شیرازی در سال ۱۳۵۴ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۱۰۰۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس حافظیه: شیراز، حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه، رو‌به‌روی ورزشگاه حافظیه

مسجد نصیرالملک

این مکان زیبا که با نام مسجد صورتی نیز شناخته می شود، از نظر کاشی کاری با ارزش ترین مسجد ایران محسوب می شود. مسجد نصیر الملک یکی از زیباترین مساجد شیراز است که قدمت آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد. این مسجد در محله ‌ای واقع شده که پیشتر به خانواده قوام تعلق داشته و تعدادی از آثار تاریخی آن دوران را نیز به همراه دارد.

آدرس مسجد نصیرالملک: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند محله گودعربان، انتهای کوچه نصیرالملک

تخت جمشید یا پرسپولیس

تخت جمشید یا پرسپولیس

عظیم ترین و باشکوه ترین اثر تاریخی ایران، تخت جمشید است که در 55 کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. پرسپولیس در واقع یکی از مشهورترین و پرافتخارترین آثار باستانی ایران و جلوه‌ ای از فرهنگ ایرانی در عصر هخامنشیان می باشد. این مجموعه در سال ۱۹۷۹، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

شاه چراغ شیراز

در میان دیدنی‌ های مرکز استان فارس، حرم حضرت شاهچراغ (ع) همچون نگینی زیبا می درخشد. شاه چراغ (ع)، برادر امام رضا (ع) و فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) هستند که آرامگاه ایشان به‌عنوان بزرگ ‌ترین زیارتگاه مذهبی شیراز و یکی از مهم‌ ترین جاذبه ‌های مذهبی ایران محسوب می شود. در این زیارتگاه زیبا، اوج هنر معماران ایرانی با کاشی کاری و آینه کاری ماهرانه به رخ بینندگان کشیده شده است و بسیاری از گردشگران و مسافران را به خود جذب می کند.

آدرس شاهچراغ: شیراز، جنب میدان احمدی

ارگ کریم خان زند

ارگ کریمخانی در شهر شیراز، یکی از آثار باشکوه و زیبای دوران سلسله زندیه محسوب می شود. این بنای زیبا در طی دوران مختلف کاربری های متفاوتی داشته است. روزگاری محل زندگی کریمخان زند بوده و بعد از فتح شیراز توسط آقا محمد خان قاجار، به‌دلیل خصومت و دشمنی با کریم خان، دستور تخریب برخی از بناهای آن دوره را صادر کرد. خوشبختانه بنای ارگ از تخریب محفوظ ماند و از آن به‌عنوان دارالحکومه امرایی استفاده شد. بازدید از این مکان تاریخی و زیبا را در سفر به شيراز از دست ندهید.

آدرس ارگ کریم خان زند: شیراز، خیابان کریمخان زند، نبش میدان شهدا محله های قدیمی شهر شیراز

اگر تجربه زندگی در شيراز را داشته باشید، حتما نام محله های قدیمی این شهر زیبا را شنیده اید. به عنوان یک شهر تاریخی، آشنایی با کوچه پس کوچه های آن بسیار جذاب خواهد بود و دیدن آن ها هنگام سفر به شیراز خالی از لطف نخواهد بود.

 • محله اسحاق ‌بیگ
 • محله درب شاهزاده
 • محله بالا کفت
 • محله میدان شاه
 • محله سرباغ
 • محله سنگ سیاه
 • محله درب مسجد
 • محله لب آب

در محله های ذکر شده لذت تجربه رستوران های سنتی شیراز را از یاد نبرید. شیراز غذاهای سنتی بسیار خوشمزه و لذیذی دارد که می توانید یک وعده غذایی به یاد ماندنی را حتی در محله های ذکر شده به جای بگذارید.

آشنایی با دروازه های قدیمی شیراز

دروازه های شیراز

جالب است بدانید که شهر شيراز دروازه های مختلفی داشته که معروف ترین آن ها دروازه قرآن می باشد. البته سایر دروازه ها در حال حاضر وجود ندارد ولی نام بعضی از آن ها بر روی محله های نزدیک دروازه ها به جای مانده است.

 • دروازه قرآن
 • دروازه اصفهان
 • دروازه سعدی
 • دروازه قصابخانه
 • دروازه کازرون
 • دروازه شاه داعی ‌الله
 • دروازه باغ‌ شاه

موزه های برجسته در شهر شیراز

مجموعه ای از برترین موزه های ایران و جهان در شيراز منتظر شما هستند که از آن ها بازدید کرده و با فرهنگ و تمدن ایران زمین از نزدیک آشنا شوید.

 • موزه سنگ و گوهر دریای نور
 • موزه سنگ باغ ارم
 • موزه نظامی در باغ عفیف آباد
 • موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی شیراز
 • موزه پارس
 • موزه هنرهای تجسمی شیراز در خانه فروغ الملک (مشکین فام)
 • موزه گرمابه (حمام وکیل)
 • موزه مشاهیر شیراز (خانه زینت‌ الملک)

باغ های زیبای شیراز در مرکز فارس

باغ های شیراز

شيراز از نظر تعداد باغ های زیبا و معروف در جهان، سرآمد شهرهای کشور پهناور ایران است که از جمله این بوستان های دیدنی و سرسبز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

رسومات و خصوصیات شیرازی ها

مردم شیراز بسیار خون گرم، مهمان نواز و صمیمی هستند و رسومات جالب و جذابی دارند. عروس کردن درختان نارنجی که بار کمی می‌دهند و انداختن سکه در حوض ماهی سعدیه از جمله آن ها می باشد. از غذاهای محلی خوشمزه و پرطرفدار شيراز می توان به فالوده شیرازی،‌ کلم پلوی شيرازی، سالاد شیرازی، هویج ‌پلو و دم پختک اشاره کرد.

معروف ترین هنرها و صنایع دستی مردم شیراز، خاتم ‌کاری و معرق می باشد که گزینه بسیار مناسبی برای خرید سوغات از این شهر زیبا می باشد. از سوغاتی های خوشمزه آن نیز که شهرت جهانی دارد، می توان به بهارنارنج و عرقیات گیاهی مختلف اشاره نمود.

بیشتر بدانید: معرفی بهترین سوغات شیراز 

سخن آخر

با توجه به زیبایی ها و اماکن تاریخی شیراز، حتما برنامه سفر با اعضای خانواده و دستان صمیمی را به این شهر تاریخی بچینید. فرقی نمی کند چه مدتی در شيراز اقامت داشته باشید، همیشه جایی برای دیدن و شگفت زده شدن وجود دارد. از جمله نکات جالب درباره شیراز، 3 دوره پایتخت بودن و لقب هایی هم چون شهر راز، دارالعلم، شهر گل و بلبل و نارنج می باشد. وجود اماکن تاریخی هم چون تخت جمشید، حافظیه و سعدیه هم بر جذابیت این شهر توریستی افزوده است.

در طی سالیان اخیر نیز با رسیدگی های انجام شده برای شیراز، به دلیل توریستی بودن آن و جذب گردشگران داخلی و خارجی، اقامتگاه های درجه یک با امکانات بی نظیری ساخته شده است که خیال همه را بابت رزرو هتل در بهترین مکان راحت می کند.

 

سوالات متداول

همه چیز درمورد شیراز

شیراز یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهر های ایران با انبوه بسیاری از مکان های تاریخی می باشد که در گذشته بسیار مورد توجه پادشاهان قرار می گرفته است. شیراز یکی از بهترین مقاصد برای سفر در ایران می باشد که گردشگران خارجی هم دارد.

تجربه زندگی در شیراز چگونه است؟ چه رسم و خصوصیاتی بین مردم شیراز رواج دارد؟

در آخرین آمارگیری جمعیت، شهر شیراز حدود 1 میلیون و 600 هزار نفر جمعیت دارد. مردم شیراز بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند. تجربه زندگی در شیراز به طور قطع می تواند محلی بسیار آرامبخش برای شما در یکی از کلان شهرهای ایران به شمار رود.

رزرو هتل های کیش

لیست قیمت
رزرو آنلاین